Ewakuacja budynku Rady Europejskiej. Powód – zatrucie gazem

Kilkanaście osób pracujących w kuchni budynku i w jej okolicach zatruło się nieznanym gazem (fot. REUTERS/Yves Herman)

W Brukseli ewakuowano nowy budynek Rady Europejskiej i Rady UE „Europa”, gdy kilkanaście osób zatruło się gazem. Służby prasowe Rady Europejskiej poinformowały, że nic nie wskazuje na to, iż mógł to być atak terrorystyczny.

Rada Europy przyjęła rezolucję ws. praworządności w Polsce. Poparli ją parlamentarzyści PO i Nowoczesnej

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w środę wieczorem rezolucję ws. praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce. Wezwało w...

zobacz więcej

Przedstawiciel tych służb wyjaśnił, że kilkanaście osób pracujących w kuchni i w jej okolicach zatruło się nieznanym gazem.

– Sprawa jest wyjaśniana. Po konsultacjach ze służbami belgijskimi podjęliśmy decyzję o ewakuacji budynku Europa do znajdującego się obok budynku Justus Lipsius. To środek zapobiegawczy, podjęty na podstawie opinii służb belgijskich, które przeszukują budynek i sprawdzają system wentylacji, żeby znaleźć przyczyny zdarzenia – powiedział. Dodał, że pięć osób trafiło do szpitala.

Zaznaczył, że według wstępnych przypuszczeń problem może dotyczyć niewłaściwego podłączenia systemu instalacji ściekowej.

– Chciałbym podkreślić, że według nas nie jest to gaz, który dostał się do budynku z zewnątrz. Prawdopodobnie sprawa dotyczy systemu instalacji ściekowej. Postępowanie w tej sprawie trwa. Nic nie wskazuje, żeby mógł to być atak terrorystyczny – powiedział.

W oświadczeniu wydanym w tej sprawie sekretariat generalny Rady informuje, że incydent nie będzie miał wpływu na przebieg spotkania przywódców państw członkowskich podczas szczytu w przyszły czwartek i piątek.

źródło:

Zobacz więcej