Audyt ws. reprywatyzacji. Gronkiewicz-Waltz: objął 175 adresów

Wewnętrzny audyt m.st. Warszawy dotyczący reprywatyzacji jest bardzo szeroki, obejmuje lata 1990-2016 – powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawiając dokument. Wskazała, że zostanie on upubliczniony w przyszłym tygodniu i kopię otrzyma przewodniczący komisji reprywatyzacyjnej, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Zarzuty korupcyjne dla pięciu osób odpowiedzialnych za reprywatyzację

Pięć osób – była urzędniczka miasta Marzena K., mec. Grzegorz M., biznesmen Janusz P. oraz b. dyrektor BGN Jakub R. i jego matka Alina D. –...

zobacz więcej

– Mamy wyniki audytu, który trwał rok. Takiego audytu nie było robionego nigdy – przekonywała prezydent. Zapowiedziała, że choć szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki o niego nie prosił „wyśle mu go”.

– Chodziło o to, żeby dokładnie zbadać i ten audyt jest. Nawiasem mówiąc, chociaż pan Jaki mnie nie prosił, to ja mu to wyślę. Uważam, że jest to bardzo ważna praca, w szczególności biura audytu, ale i całej administracji, która wspomagała i musiała się do tego ustosunkować – podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

Po raz kolejny zaznaczyła, że nie stawi się przed komisją reprywatyzacyjną. Podkreśliła, że „zrobiła, co mogła”, żeby chronić warszawskie nieruchomości, a reszta „jest w rękach prokuratury”

Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl oświadczył, że w audycie przeanalizowano 175 spraw. – W 60 proc. zidentyfikowaliśmy ryzyka, także nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na wydawane decyzje – oświadczył, dodając, że ratusz odzyskał dla miasta 108 dziko zreprywatyzowanych nieruchomości.

Minister Jaki przedstawił założenia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej

– W ustawie będzie tylko pierwsza linia i małżonek, koniec tych nadużyć z handlarzami roszczeń, kuratorami – zapowiedział Patryk Jaki. – To jest...

zobacz więcej

Wniosek do sądu

Portal Onet.pl poinformował, że prezydent Warszawy zaskarżyła do sądu ustalenia komisji weryfikacyjnej, na podstawie których przywrócono miastu kilka nieruchomości. Na konferencji prasowej Gronkiewicz-Waltz zapewniała, że skarżone są nie decyzje, a „uzasadnienia, które mają błędy prawne”.

Według portalu do 10 października Miasto Stołeczne Warszawa, reprezentowane przez Gronkiewicz-Waltz, złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego pięć skarg na uzasadnienie decyzji komisji weryfikacyjnej, dotyczące uchylenia reprywatyzacji i odmowy uwzględnienia wniosku dekretowego. Chodzi o głośne nieruchomości leżące w samym centrum stolicy: Chmielną 70, Sienną 29, Twardą 8 i 10, warte setki milionów złotych.

Onet twierdzi, że miasto wniosło do sądu o uchylenie tych ustaleń, które obciążają urzędników stołecznego ratusza, przeprowadzających czynności reprywatyzacyjne. Według portalu zaskarżone decyzje stwierdzają m.in. bierność prezydenta Warszawy, nieustalenie w sposób prawidłowy kręgu stron postępowania dekretowego, zaniechanie czynności dowodowych i akceptowanie przez ścisłe kierownictwo warszawskiego ratusza, w tym samą Gronkiewicz-Waltz, wydawania decyzji reprywatyzacyjnych.

Według cytowanego przez portal stanowiska ministerstwa sprawiedliwości Gronkiewicz-Waltz idąc do sądu, chce doprowadzić do uchylenia wydanych przez komisję decyzji, co w praktyce – jeśli WSA przychyli się do wniosku – oznaczać będzie zwrot nieruchomości handlarzom roszczeń i stratę dla miasta wielu milionów złotych.

źródło:
Zobacz więcej