Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Twórca ustawy o VAT alarmował rząd Tuska o wyłudzeniach. Raport zlekceważono

Dziennik „Super Express” dotarł do raportu prof. Witolda Modzelewskiego z czerwca 2014 r., który informował rząd PO-PSL o lawinowo rosnących zwrotach podatków. Władze zlekceważyły to opracowanie. Ówczesny wiceminister finansów Janusz Cichoń nazwał je „tendencyjnym”.

„Mafia przez lata okradała państwo, to największa patologia finansowa III RP”

„Wyłudzenia VAT za czasów PO to największa patologia finansowa III RP” – powiedział wiceminister finansów Paweł Gruza w wywiadzie dla...

zobacz więcej

Prof. Witold Modzelewski jest twórcą ustawy o VAT i byłym wiceministrem finansów z lat 1992-96. W czerwcu 2014 r., w czasach rządów PO-PSL przekazał swój raport o wyłudzeniach VAT do Ministerstwa Finansów, którym kierował Mateusz Szczurek, a jego zastępcą był m.in. Janusz Cichoń.

„Niemoc w zwalczaniu wyłudzeń tych podatków może zostać przełamana w wyniku działań organów ścigania prowadzących śledztwa w kierunku wykrycia przestępstw prania brudnych pieniędzy” – sugerował ceniony ekonomista.

Profesor spotkał się z krytyką Cichonia, który w zacytowanej przez gazetę odpowiedzi na raport pisał: „W przedstawionej »analizie« używa się sformułowań cynicznych i wręcz obraźliwych, wskazujących na brak obiektywizmu. (...) Zaprezentowany materiał nie zasługuje na miano raportu”.

W rozmowie z „SE” Cichoń przekonywał, że resort zajął się problemem VAT. – Pracowaliśmy nad ordynacją podatkową, realizowaliśmy plan działań, które miały za zadanie uszczelnić system VAT. Monitorowaliśmy sytuację, byliśmy zaniepokojeni – dowodził.

źródło:
Zobacz więcej