Terlecki o proteście lekarzy: Staje się coraz bardziej polityczny

W czwartek lekarze rezydenci złożyli w KPRM list do premier Beaty Szydło (fot. PAP/Jacek Turczyk)

– Protest lekarzy staje się coraz bardziej polityczny, a szum medialny wokół strajku przerasta jego merytoryczny cel – ocenił szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jak dodał, problemy, z którymi dziś mierzy się rząd, wynikają z „niekompetencji” byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z PO, wcześniej SLD.

Lekarze rezydenci zawiesili protest głodowy. Do czasu spotkania z premier

– Zawieszamy protest głodowy do czasu spotkania z premier Beatą Szydło – poinformował Filip Płużański z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego...

zobacz więcej

Lekarze rezydenci złożyli w KPRM list do premier Beaty Szydło, że odmawiają udziału we wspólnym zespole, który miałby do 15 grudnia rozpatrzyć postulaty protestujących i wypracować rozwiązania w służbie zdrowia; wieczorem zawiesili protest głodowy na czas kolejnych rozmów ze stroną rządową.

Wieczorem delegacja rezydentów spotkała się z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem, szefową KPRM Beatą Kempą i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem.

Protestujący lekarze zostali zaproszeni do pracy w zespole ds. służby zdrowia, pod warunkiem zakończenia protestu. Po spotkaniu rezydenci wznowili zawieszony protest głodowy.

O kwestię strajku rezydentów wicemarszałek Sejmu pytany by w radiowej Trójce. – Już straciłem rachubę, ile razy ten strajk był zawieszany, wznawiany, zawieszany, wznawiany. To się robi, moim zdaniem, trochę mało poważne – ocenił Terlecki.

Według niego, problemy, z którymi mierzy się dzisiaj rząd, wynikają z „nieudolności i niekompetencji” byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

– Teraz (Bartosz Arłukowicz) ma czelność podkręcać awanturę w Sejmie w tle z młodymi lekarzami, którzy strajkują – mówił Terlecki. W jego ocenie protest staje się coraz bardziej polityczny. – Znaleźli się w sytuacji kamer skierowanych na nich i szumu medialnego wokół ich protestu i to przerasta merytoryczny cel tego protestu, ale chcą w to brnąć. No to tak będzie, nic nie poradzimy – dodał.

Prezydent kontra minister sprawiedliwości. Kaczyński: Nie chcę się zajmować sporem pokoleniowym między 40-latkami

Do wywiadu Gazety Polskiej z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim tvp.info Samuel Pereira.

zobacz więcej

Spotkanie prezydent – prezes PiS

Wicemarszałek powiedział również w radiowej Trójce, że do kolejnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego dojdzie na początku przyszłego tygodnia. Gość radiowej Trójki dodał, że tematem będą propozycje zmian w prezydenckich projektach ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

– Chodzi o rozmowę dwóch najważniejszych osób w państwie – powiedział wicemarszałek Sejmu. Klub parlamentarny PiS przekazał prezydentowi propozycję „drobnych poprawek” zmian w jego projektach.

Ryszard Terlecki zaznaczył, że są to niewielkie zmiany w stosunku do całości oczekiwań prezydenta i jednocześnie takie, żeby intencje prezydenta zostały spełnione.

Wicemarszałek Sejmu powiedział też, że w poprawkach PiS do prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym nie ma zapisów o przywróceniu zbyt dużych uprawnień ministrowi sprawiedliwości. W ten sposób Ryszard Terlecki odniósł się do słów prezydenckiego rzecznika Krzysztofa Łapińskiego, który powiedział, że Andrzej Duda nie zgodzi się na zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości.

źródło:

Zobacz więcej