„Jesteśmy obrońcą wspólnego rynku w UE”. Wicepremier Morawiecki z wizytą w USA

Spotkania z biznesmenami i przedstawicielami administracji amerykańskiej to główne punkty wizyty ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego Stanach Zjednoczonych. Wicepremier spotkał się już z Polonią w Chicago.

„Polska gospodarka urośnie szybciej, niż prognozuje MFW”

– Prognozy MFW dot. wzrostu gospodarczego są dość konserwatywne – powiedział Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion,...

zobacz więcej

Zapytany podczas spotkania z dziennikarzami o nieuczciwe postępowanie niektórych krajów Unii Europejskiej w kwestiach gospodarczych Morawiecki podkreślił, że Polska nie zamierza wychodzić ze Wspólnoty.

– Jesteśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, nawet odważnie pokazujemy nowe cele Unii. My jesteśmy w Unii obrońcą wspólnego rynku i obrońcą wolnego rynku. Dlatego trochę żałuję, że brexit się zdarzył, ponieważ wraz z Wielką Brytanią Polska broniła w Brukseli zasad jednolitego rynku europejskiego. My walczymy o swobodę świadczenia usług – podkreślił.

Wizyta wicepremiera potrwa do soboty; obejmuje pobyt w Chicago, Waszyngtonie i Nowym Jorku. Morawiecki ma nadzieję przekonać do inwestowania w Polsce poważne i liczące się przedsiębiorstwa. Było to przedmiotem rozmowy podczas spotkania z chicagowską Polonią. Poruszono także kwestię likwidacji wiz dla Polaków.

teraz odtwarzane
Morawiecki zachęca Polaków z USA do inwestowania w Polsce

Morawiecki: DCT Gdańsk to niezwykle ważny projekt dla gospodarki

Terminal kontenerów DCT Gdańsk, który jako jedyny na Bałtyku ma możliwość przyjmowania największych kontenerowców świata, to niezwykle ważny...

zobacz więcej

Zachęcał do powrotu

Morawiecki zachęcał również rodaków, by wracali do kraju. Przekonywał, że są potrzebni ojczyźnie i każdy jest wstanie znaleźć w niej swoje miejsce. Minister zapewniał, że w Polsce bardzo łatwo otworzyć firmę. Podkreślał, że prezydent Donald Trump realizuje obietnice zacieśnienia współpracy złożone podczas wizyty w Polsce. – Dzieje się tak zarówno w dziedzinie wojskowej, jak i – na przykład – w bardzo ważnym obszarze energetyki.

Na spotkaniu przedstawiciele amerykańskiej Polonii sugerowali również, że chcieliby mieć swojego przedstawiciela w polskim Senacie.

Minister finansów i rozwoju udaje się teraz do Waszyngtonu gdzie weźmie udział w dorocznym spotkaniu gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Morawiecki jako gubernator MFW z Polski będzie uczestniczył w spotkaniach z udziałem ministrów finansów i prezesów banków centralnych 189 krajów należących do MFW i BŚ. Ich tematem będą wyzwania, które stoją przed globalną gospodarką, perspektywy zrównoważonego i stabilnego wzrostu gospodarczego, walka z ubóstwem, wspieranie rozwoju regionalnego.

źródło:
Zobacz więcej