„Dwie korony” – film o Maksymilianie Kolbem dziś wchodzi do kin

Fabularyzowany dokument o Maksymilianie Kolbem od piątku w kinach. Film w reżyserii Michała Kondrata to opowieść o życiu świętego franciszkanina począwszy od dzieciństwa, a skończywszy na osadzeniu w Auschwitz.

Ojciec Maksymilian Kolbe bohaterem filmu „Dwie korony”. Premiera w Cannes

W Cannes odbyła się światowa premiera koprodukowanego przez Telewizję Polską dokumentu fabularyzowanego „Dwie Korony” w reż. Michała Kondrata. Film...

zobacz więcej

Michał Kondrat wyjaśnia, że ojciec Kolbe pokazany został w tym filmie jako człowiek pełen siły i determinacji. W filmie poznajemy o. Maksymiliana jako pokornego i charyzmatycznego kapłana – ojca, który jest w stanie przyciągnąć do siebie ogromną liczbę młodych ludzi i stworzyć w Niepokalanowie największy klasztor na świecie.

W dokumencie jest też ukazany upór i determinacja, która doprowadziła do założenia przez ojca Kolbego klasztoru w Japonii w Nagasaki czy założenia we Włoszech Rycerstwa Niepokalanej.

Scenarzystka, dziennikarka Polskiego Radia Joanna Ficińska wyjaśnia, że praca nad scenariuszem filmu pozwoliła odkryć wielowątkową wyjątkowość postaci franciszkanina. Ojciec Kolbe znany jest przede wszystkim z założenia klasztoru w Niepokalanowie i męczeńskiej śmierci w KL Auschwitz, jednak niewiele osób wie, mówi scenarzystka, że zakonnik był wizjonerem, który np. w młodości wymyślał pojazdy do podróży międzyplanetarnych.

Oddał życie za innego więźnia. 76 lat temu zginął o. Maksymilian Maria Kolbe

Otrzymał numer 16 670, w obozie koncentracyjnym spędził niecałe trzy miesiące. Oddał życie za innego więźnia. 76 lat temu w niemieckim obozie...

zobacz więcej

Męczeńska śmierć Kolbe

Michał Kondrat podkreśla, że jednym z najważniejszych elementów filmu jest przypomnienie męczeńskiej śmierci Maksymiliana Kolbego, który będąc więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz 29 lipca 1941 r., dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka. To wydarzenie w filmie jest pokazane jako „zwycięstwo miłości nad nienawiścią”.

Reżyser wyjaśnia, że o. Kolbe swoją odważną postawą doprowadził do tego, że więźniowie wraz z nim skazani z godnością znieśli tę karę, a Niemcy po od tamtej pory nikogo już nie skazali na śmierć głodową.

W rolę Maksymiliana Kolbego wcielił się Adam Woronowicz. Aktor podkreśla, że był to dla niego zaszczyt, zarazem ta rola pozwoliła mu odkryć nieznane wcześniej wydarzenia i dokonania duchownego, który, jak mówi odtwórca roli świętego franciszkanina, „wymknął się swojej epoce, szalony Maks, chciał osiągnąć szczyty świętości i wszystko miało temu służyć”.

O. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem trucizny - fenolu przez funkcjonariusza obozowego. Jako męczennik został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II 10 października 1982 r.

źródło:
Zobacz więcej