RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ukraińcy przekraczają granicę bez wizy. „Nie nastąpiły niepokojące sytuacje”

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uważa, że „nie nastąpiły niepokojące sytuacje” po wprowadzeniu ruchu bezwizowego na polsko-ukraińskiej granicy.

Ukraińcy mogą wjeżdżać do UE bez wiz. Jak zareaguje polski rynek pracy?

Od niedzieli obywatele Ukrainy mogą wjeżdżać bez wizy do krajów Unii Europejskiej na 90 dni w ciągu pół roku.

zobacz więcej

Do tego tematu marszałek odniósł się podczas konferencji prasowej w Kijowie. – Monitorujemy sytuację, nie zauważyliśmy żadnych niepokojących zjawisk – powiedział Stanisław Karczewski. – Pojawiały się opinie pełne obaw odnośnie tego, co stanie się po wprowadzeniu ruchu bezwizowego. Okazały się one bezpodstawne, ten ruch odbywa się swobodnie – dodał marszałek.

Obecny na konferencji ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło powiedział, że po zniesieniu obowiązku posiadania wiz odnotowano zwiększenie ruchu na polsko-ukraińskiej granicy. Jego zdaniem może być to jednak związane z okresem wakacyjnym. – W tym czasie zawsze jest większy ruch. Klarowny obraz sytuacji po zniesieniu reżimu wizowego będziemy mieli mniej więcej za rok. Wtedy będziemy mogli mówić o wyraźnych tendencjach – uważa Jan Piekło.

11 czerwca startuje ruch bezwizowy do UE dla obywateli Ukrainy

Ukraińscy dyplomaci, którzy pracują w Polsce, będą 11 czerwca na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. Tego dnia wprowadzony będzie ruch...

zobacz więcej

Granica otworem od czerwca

Od połowy czerwca obywatele Ukrainy nie muszą już mieć wizy, by wjechać na teren Unii Europejskiej. Warunkiem jest posiadanie paszportu biometrycznego, dodatkowo pobyt nie może trwać dłużej niż 90 dni. Liberalizacja przepisów nie obejmuje Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski jest z wizytą na Ukrainie. Dziś spotka się w Charkowie z gubernator obwodu charkowskiego, Julią Switliczną. Odwiedzi też Charkowski Szpital Wojskowy i złoży kwiaty na polskim Cmentarzu Wojennym w Piatichatkach, gdzie spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej. Pochowano tam 3739 oficerów Wojska Polskiego, jeńców wojennych z obozu w Starobielsku zastrzelonych przez NKWD.

źródło:
Zobacz więcej