RAPORT

Pogarda

Szybsze sądy dla firm? Wracają procesy gospodarcze

Mateusz Morawiecki uważa, że przez mało wydajne sądownictwo Polska wyraźnie traci na wzroście gospodarczym (fot. flickr/Joe Gratz)
Mateusz Morawiecki uważa, że przez mało wydajne sądownictwo Polska wyraźnie traci na wzroście gospodarczym (fot. flickr/Joe Gratz)

Najnowsze

Popularne

Po pięciu latach nieobecności mają wrócić procesy gospodarcze. Podpisy są już przygotowane – pisze piątkowa „Rzeczpospolita”.

Spory między przedsiębiorcami trwają coraz dłużej, i to mimo likwidacji odrębnego postępowania gospodarczego w 2012 r. Ministerstwo Sprawiedliwości chce je przywrócić, bo zaległości rosną. Krótsze mają być też terminy wyznaczania rozpraw – twierdzi „Rz”.

Rocznie do sądów wpływa prawie 2 mln spraw gospodarczych. Bank Światowy i Heritage Foundation w ostatnich raportach wskazują, że sądownictwo w Polsce jest mało efektywne, a wicepremier Mateusz Morawiecki uważa, że przez to Polska wyraźnie traci na wzroście gospodarczym – czytamy w artykule.

Nie będzie to prosty powrót do starej procedury gospodarczej, bo ma w niej obowiązywać większy rygoryzm w stosunku do uczestników procesu i sądu, a celem jest maksymalne skrócenie procesów. Spod tego rygorystycznego postępowania będą mogli się wyłączyć mikroprzedsiębiorcy - wtedy mają być traktowani jak zwykli podsądni, a ich sprawa jak zwykła sprawa cywilna – pisze gazeta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej