„Hucpa” i „brak materii do dyskusji” – europarlamentarzyści o rezolucji ws. praworządności w Polsce

Posłanka PiS Jadwiga Wiśniewska i członek SLD prof. Bogusław Liberacki zgodnie przeciwko przyjętej w środę przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy rezolucji dotyczącej reform sądownictwa w Polsce. – Warto mówić odważnie i zdecydowanie, że w Polsce nie dzieje się absolutnie nic złego. To Polska jest przykładem państwa demokratycznego, państwa które szanuje swoich obywateli – powiedziała w „Minęła 20” Wiśniewska.

Rada Europy przyjęła rezolucję ws. praworządności w Polsce. Poparli ją parlamentarzyści PO i Nowoczesnej

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w środę wieczorem rezolucję ws. praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce. Wezwało w...

zobacz więcej

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję wobec pięciu krajów, w tym Polski. Wyraża szczególne zaniepokojenie sytuacją w Turcji, ale też wskazuje na problem praworządności w Polsce. Wynika z niego, że Polska ma zaprzestać i powstrzymać się od wszelkich reform, które mogłyby zagrozić poszanowaniu zasad prawa, a zwłaszcza funkcjonowaniu KRS i niezawisłości sądownictwa.

Jadwiga Wiśniewska z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że zarzuty Zgromadzenia Parlamentarnego RE wobec Polski są bezpodstawne. – Obiecywaliśmy Polakom, że przywrócimy elementarną sprawiedliwość w wymiarze sądowniczym, który do tej pory był silny wobec słabych i słaby wobec silnych – mówiła w „Minęła 20” posłanka.

„Haniebna rezolucja”

Wiśniewska uważa, że to „zdumiewające i nieakceptowalne”, że „haniebną rezolucję” poparli parlamentarzyści PO i Nowoczesnej, których posłanka nazwała „przedstawicielami totalnej targowicy”.

– Warto mówić odważnie i zdecydowanie, że w Polsce nie dzieje się absolutnie nic złego. To Polska jest przykładem demokratycznego państwa, które szanuje swoich obywateli, ponieważ partia obecnie rządząca realizuje program wyborczy. Program, który wybrali obywatele, zgodnie ze standardami europejskimi – oznajmiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Wiśniewska zwróciła też uwagę, że wnioskodawcą rezolucji był niemiecki delegat, przewodniczący Związku Wypędzonych, poseł Bernd Fabritius. – Właściwie związek ten powinien nazywać się Związkiem Przesiedlonych. Następca Eriki Steinbach, więc jest wiadome jakie on ma nastawienie do Polski – podsumowała eurodeputowana.

800 skarg na polskie sądy

Wiceprzewodniczący SLD, Bogusław Liberacki jest zdania, że obecnie „nie ma materii” do rozmów o praworządności w Polsce w PE przez wzgląd na niejasną sytuację po prezydenckich wetach ustaw o SN i KRS.

– Pamiętajmy, że prezydent Duda zawetował dwa projekty ustaw. Dowiadujemy się, że Prawo i Sprawiedliwość, czyli większość parlamentarna odniosła się do tego weta, czyli teraz musimy poczekać aż będzie przeprocesowane w polskim parlamencie z jednej strony weto, z drugiej strony stanowisko Prawa i Sprawiedliwości – mówił profesor Libeardzki na antenie TVP Info.

– W tej rezolucji PE jest stwierdzone, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat było 800 skarg do Trybunału Sprawiedliwości na przedłużającą się procedurę rozpatrywania spraw w polskich sądach – dodał.

Posłanka PiS zwróciła uwagę, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy liczy 636 przedstawicieli. Wiśniewska twierdzi, że w czasie debaty nad rezolucją „na sali była garstka”. – Głosowało w tej sprawie niespełna 50 delegatów, 40 była za. To pokazuje śmieszność i kompromitację tej całej hucpy, jaka odbyła się wczoraj w Strasburgu – wyliczała europosłanka.

źródło:
Zobacz więcej