Sprawcy dewastacji polskich miejsc pamięci zatrzymani

Jak donoszą ukraińskie media, policja zatrzymała na granicy ukraińsko-węgierskiej „grupę dywersyjną”, która niszczyła polskie, węgierskie i żydowskie pomniki (fot. arch. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło wyraził zadowolenie, że zatrzymani zostali sprawcy dewastacji polskich miejsc pamięci na Ukrainie. Jak donoszą ukraińskie media, w ostatnich tygodniach policja zatrzymała na granicy ukraińsko-węgierskiej „grupę dywersyjną”, która niszczyła polskie, węgierskie i żydowskie pomniki i miejsca pamięci.

Zdewastowano pomnik Polaków na Ukrainie. Film ze zniszczeniami trafił do sieci

Pomnik Polaków, zamordowanych w 1944 r. we wsi Huta Pieniacka, zdewastowano na zachodniej Ukrainie. Zniszczenia udokumentowano w nagraniu wideo i...

zobacz więcej

–Bardzo się cieszymy, że są jakieś wyniki śledztwa w sprawie haniebnych czynów dotyczących miejsc pamięci. Czekamy teraz na przekazanie nam bardziej dogłębnych informacji dotyczących tych wszystkich wydarzeń związanych z prowokacjami wymierzonymi w polskie placówki – powiedział podczas konferencji prasowej w Kijowie Jan Piekło.

Ambasador zwrócił również uwagę, że w Polsce policja zatrzymała sprawców dewastacji symboli ukraińskich. – Z naszej strony również podejmowane są szybkie czynności mające na celu wykrycie sprawców przestępstw wymierzonych w Ukraińców i ukraińskie obiekty w Polsce – podkreślił.

Jan Piekło nawiązał do przypadku naniesienia przez wandali napisów na konsulacie ukraińskim w Rzeszowie. – Sprawca został namierzony, zatrzymany i będzie sądzony. Cieszymy się, że tu jest pewna symetria – dodał ambasador.

Jan Piekło wspomniał o planach powołania polsko-ukraińskiego zespołu prokuratorów, który zajmowałby się przypadkami niszczenia miejsc pamięci w obu krajach. Ambasador nie mówił jednak, na jakim etapie są przygotowania do stworzenia takiego zespołu.

Ambasador Polski w Kijowie brał udział w konferencji prasowej wspólnie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Marszałek spotkał się dziś w Kijowie z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy, Andrijem Parubijem, wziął też udział w uroczystości nadania Polskiej Bibliotece Medycznej imienia profesora Zbigniewa Religi.

Jutro Stanisław Karczewski uda się do Charkowa, gdzie spotka się z mieszkającymi tam Polakami.

źródło:
Zobacz więcej