Prezydent Finlandii: nasze relacje z Polską zawsze były bardzo dobre

Sauli Niinistö, prezydent Finlandii powiedział w programie „Gość Wiadomości”, że większość jego społeczeństwa nie chce przystąpienia do NATO. – Mamy tradycyjne poszanowanie neutralności, to jest pierwsza grupa oponentów. Druga grupa obawia się może tego jak zareaguje Rosja na nasze wstąpienie do NATO. Trzecia grupa myśli, że Rosja może wcale nie jest tak niebezpieczna – wymieniał na antenie TVP Info.

Tysiące migrantów „wyparowało” z ośrodków. Fińskie służby mają problem

Ponad 5 tys. osób zniknęło z fińskich ośrodków dla uchodźców – wynika z analiz opublikowanych przez państwowy nadawca radiowo-telewizyjny Yle....

zobacz więcej

Prezydent Finlandii pojawił się w programie „Gość Wiadomości” dwa tygodnie przed zapowiadaną wizytą polskiej głowy państwa w Finlandii. – Nasze relacje z Polską zawsze były bardzo dobre – zaznaczył.

Przyznał, że z prezydentem Dudą spotyka się bardzo często i głównym tematem rozmów zwykle jest bezpieczeństwo. – Prowadziliśmy wcześniej bardzo dobre rozmowy, rozmawialiśmy bardzo wiele na temat bezpieczeństwa i myślę, że to będzie jeden z wiodących dla niego tematów – stwierdził Sauli Niinistö. – Myślę, że to też będzie jeden z najważniejszych tematów: bezpieczeństwo i obronność – dodał.

Zdradził, że prezydent RP ma także przyjrzeć się funkcjonowaniu fińskiej armii. Dlatego też bezpieczeństwo i obronność zdominują zbliżającą się wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Finlandii.

Finowie nie chcą do NATO

Tymczasem sama Finlandia nie jest członkiem NATO i nic nie zapowiada, że w najbliższym czasie się nim stanie.

– Mamy tradycyjne poszanowanie neutralności, to jest pierwsza grupa oponentów. Druga grupa obawia się może tego jak zareaguje Rosja na nasze wstąpienie do NATO. Trzecia grupa myśli, że Rosja może wcale nie jest tak niebezpieczna – tłumaczył w programie „Gość Wiadomości” Sauli Niinistö.

Podkreślił jednocześnie, że Finlandia „nie jest bezbronna”, a kraj nie obawia się Rosji, bo obecne systemy obronne są wystarczające, a kraj postawił na własną armię.

– Rozwinęliśmy w znaczącym stopniu nasze siły zbrojne, mamy bardzo duże rezerwy, na skalę europejską są to bardzo duże siły, mamy nadal pobór, który stanowi kluczowy element naszego systemu obrony. Bardzo silnie i blisko współpracujemy ze Szwecją – wymieniał prezydent Finlandii.

Sauli Niinistö dodał, że Finlandia postawiła na inne rozwiązania niż Sojusz. – Bardzo silnie chcemy rozwijać myślenie wspólnotowe w Unii Europejskiej w dziedzinie obronności – stwierdził.źródło:
Zobacz więcej