Gowin po spotkaniu z prezesem PiS: dyskutowaliśmy o palących problemach politycznych

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i wicepremier Jarosław Gowin (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Dyskutowaliśmy o najbardziej palących problemach politycznych, takich jak reforma wymiaru sprawiedliwości – powiedział w czwartek prezes Polski Razem Jarosław Gowin, potwierdzając fakt spotkania w środę władz jego partii z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

„Nie widzę przesłanek, by wprowadzić w Polsce system prezydencki”

– Zupełnie otwarcie powiedziałem panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, iż nie widzę żadnych przesłanek, przy ustabilizowanym systemie politycznym,...

zobacz więcej

– Niewiele mogę o tym spotkaniu powiedzieć poza tym, że spotkanie odbyło się oczywiście w bardzo miłej atmosferze. Pan prezes Jarosław Kaczyński przyjął zaproszenie prezydium, władz Polski Razem. Rzeczywiście dyskutowaliśmy o dalszej współpracy, dyskutowaliśmy o tych najbardziej palących problemach politycznych, takich jak kwestia reformy wymiaru sprawiedliwości – powiedział Gowin na konferencji prasowej w Bydgoszczy.

Szef Polski Razem zaznaczył, że jego zdaniem „koalicja jest mocno scementowana”.

Gowin pytany, czy poruszano sprawę zapowiadanego przez niego tworzenia nowego ugrupowania, powiedział: „tak, pan prezes był przeze mnie szeroko informowany, że taka partia powstanie”.

Prawica wolnorynkowa

– Już w najbliższych dniach przekażemy informację jakie środowiska będą stanowić trzon nowej partii, chociaż chcę podkreślić, że w przyszłości na pewno będą dołączać do niej nowi politycy i nowe środowiska zarówno polityczne, jak i samorządowe. Natomiast bardzo mocno chcę podkreślić, że od początku zaplanowaliśmy powstanie tej nowej siły politycznej jako wzmocnienie obozu Zjednoczonej Prawicy – mówił wicepremier.

Gowin stwierdził, że obóz Zjednoczonej Prawicy poszerzy się o nowe, ważne środowiska o profilu bardziej wolnorynkowym.

– Taka wolnorynkowa prawica dzisiaj w Polsce jest rozproszona. Pora na scalanie zwolenników wolnego rynku, swobodnej konkurencji, niskich podatków, prywatnej własności. Z jednej strony scalenie, a z drugiej strony wejście pod ten wielki namiot jakim jest Zjednoczona Prawica – podkreślił.

Nowa partia została zaplanowana już w sierpniu. Portal tvp.info ujawnia szczegóły

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował dziś o powstaniu nowej partii, która „będzie częścią obozu rządzącego”. Nowe ugrupowanie powołać ma jego...

zobacz więcej

Gowin w kwestii projektów prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa wskazał, że trzeba poczekać na odpowiedź prezydenta na postulaty przedstawione przez prezesa PiS w imieniu całej koalicji rządowej.

„Wyborcy oczekują od nas jedności”

– Wygląda na to, że jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby osiągnąć porozumienie. Ja nie mam wątpliwości, że projekt prezydencki wolny jest od wad, które spowodowały, że pan prezydent słusznie w naszym przekonaniu zawetował poprzednie dwie ustawy. Wyborcy wyraźnie oczekują od obozu Zjednoczonej Prawicy dwóch rzeczy: po pierwsze głębokich reform, chcę zapewnić, że te głębokie reformy, także wymiaru sprawiedliwości, nastąpią, ale po drugie - wyborcy oczekują od nas jedności – ocenił.

Prezes Polski Razem przyznał, że „to oczekiwanie w ostatnich tygodniach, miesiącach wystawione było na lekką próbę”. – Mam wrażenie, że zbliżamy się do takiego momentu, że przejdziemy przez to zawirowanie – powiedział Gowin.

Podkreślił, że zna propozycje przedstawione przez PiS prezydentowi i „kierunkowo je akceptuje”.

– Natomiast za nim zajmę oficjalne stanowisko chciałbym, tak jak my wszyscy w obozie Zjednoczonej Prawicy, znać stanowisko pana prezydenta. Jeżeli pan prezydent zaakceptuje te poprawki, to moim zdaniem uchwalenie obu ustaw – o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, będzie kwestią najbliższych tygodni – powiedział prezes Polski Razem.

źródło:

Zobacz więcej