„Wszelka ingerencja instytucji zewnętrznych jest nieuprawniona”

Szef dyplomacji, Witold Waszczykowski uważa, że Polacy dali rządowi PiS mandat do przeprowadzenia reform(fot. REUTERS/Kacper Pempel)

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ocenił podczas konferencji w Londynie, że rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce, to „nieuprawniona ingerencja instytucji zewnętrznych”. Waszczykowski podkreślił, że rezolucja ma charakter „stygmatyzowania i atakowania Polski”.

Rada Europy przyjęła rezolucję ws. praworządności w Polsce. Poparli ją parlamentarzyści PO i Nowoczesnej

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w środę wieczorem rezolucję ws. praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce. Wezwało w...

zobacz więcej

– Przypominamy światu i naszym sojusznikom w Europie, że kwestia reformy wymiaru sprawiedliwości to jest kwestia, która pozostała jako jedna z ostatnich do zmodernizowania przez ostatnie 25 lat. Polacy od lat domagali się tych reform i jednocześnie dali nam dwa lata temu silny mandat i pozwolenie na zreformowanie tego aspektu życia polityczno-społecznego – powiedział szef MSZ.

Jak podkreślił, „reformując wymiar sprawiedliwości, importujemy przyjęte już w krajach demokratycznych rozwiązania”, a „w związku z tym, to co jest dobre np. w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, powinno być również dobre i akceptowane w Polsce”.

– W związku z tym, iż jest takie oczekiwanie społeczeństwa, że mamy na to mandat i importujemy już sprawdzone rozwiązania międzynarodowe, uważamy, że wszelka ingerencja instytucji zewnętrznych jest nieuprawniona, tym bardziej, że ta sfera modernizacji i regulacji życia nie podlega rozwiązaniom europejskim i unijnym, do których rości sobie prawo Komisja Europejska – powiedział szef MSZ.

Merkel o praworządności w Polsce: nie możemy trzymać języka za zębami

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Berlinie, że traktuje „bardzo poważnie” stanowisko KE w sprawie stanu praworządności w Polsce....

zobacz więcej

„Powstrzymajcie się od reform”

W środę wieczorem Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję w sprawie praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce. Wezwało w niej pięć krajów – Polskę, Bułgarię, Mołdawię, Rumunię i Turcję – do podjęcia działań w kierunku przywrócenia rządów prawa.

Rezolucja „wzywa polskie władze, aby powstrzymały się od wszelkich reform, które mogłyby zagrozić poszanowaniu zasad państwa prawa, a zwłaszcza funkcjonowaniu KRS i niezawisłości sądownictwa oraz prokuratorów”. „Zachęcamy również polskie władze do korzystania z odpowiednich uregulowań Rady Europy, do pełnej współpracy z jej organami oraz do wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej”, czytamy w dokumencie.

Według rezolucji „obecną sytuację Trybunału Konstytucyjnego należy ponownie zbadać w świetle zaleceń międzynarodowych organów w celu zapewnienia pełnego poszanowania zasad legalności i pewności prawa”. Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 42 członków Zgromadzenia, przeciwko było 9.

Rezolucję poparli parlamentarzyści PO i Nowoczesnej, przeciwko byli posłowie PiS i Kukiz'15. Podczas głosowań członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego odrzucili poprawki autorstwa parlamentarzystów PiS wykreślające Polskę z grupy krajów, w których zagrożona jest praworządność.

źródło:

Zobacz więcej