Orban: Europa zaprzecza swym chrześcijańskim korzeniom

Premier Węgier Viktor Orban twierdzi, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowanym obecnie na świecie wyznaniem (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Premier Węgier Viktor Orban ocenił w czwartek, że polityka migracyjna Unii Europejskiej zagraża wartościom europejskim i zmieni chrześcijański charakter Europy. Mówił o tym na konferencji poświęconej prześladowaniu chrześcijan.

„Odrzućcie fantazję multikulturowego świata”. Deklaracja intelektualistów

Zapraszamy Europejczyków, by dołączyli do nas i odrzucili utopijną fantazję multikulturowego świata – czytamy w „Deklaracji Paryskiej”...

zobacz więcej

– UE wymusza politykę migracyjną, która w ciągu kilku pokoleń całkowicie zmieni jej oblicze kulturalne i etniczne oraz jej chrześcijański charakter – oznajmił Orban.

W jego ocenie chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowanym obecnie na świecie wyznaniem, a tymczasem „z lupą trzeba szukać” politycznych deklaracji potępiających prześladowanie chrześcijan. Według niego „świat powinien usłyszeć, że prześladowanie wspólnot chrześcijańskich w Afryce i na Bliskim Wschodzie, tragedie rodzin i dzieci wykraczają poza te granice”. Jak ocenił, największym zagrożeniem jest „obojętne milczenie Europy, która zaprzecza swym chrześcijańskim korzeniom”.

Ostrzeżenie dla Europejczyków


– Los chrześcijan na Bliskim Wschodzie powinien być ostrzeżeniem, że to, co się dzieje tam, choć teraz wydaje się to niewiarygodne, mogłoby przydarzyć się także nam – oznajmił.

Węgierski premier zaznaczył, że nie należy sprowadzać problemów do Europy z zewnątrz, tylko pomagać potrzebującym na miejscu. – My, Węgrzy, chcemy, by syryjscy, iraccy i nigeryjscy chrześcijanie jak najszybciej mogli wrócić na ziemię, gdzie ich przodkowie mieszkali od setek lat. To nazywamy węgierską solidarnością – powiedział.

Jak ocenił, najlepszym sposobem pomagania jest przekazywanie środków kościołom prześladowanych chrześcijan.

źródło:

Zobacz więcej