Waszczykowski w Londynie: Tusk nie pomaga w realizacji interesu Polski

Szef polskiej dyplomacji, pytany, podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem, o współpracę rządu z byłym premierem, powiedział, że „nie czuje żadnego wsparcia ze strony Tuska w kwestiach negocjacji między Europą a Wielką Brytanią na temat Brexitu”.

Zarzut zdrady dla Donalda Tuska? MON przekazało prokuraturze materiały

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało do Prokuratury Krajowej materiały uzupełniające zawiadomienie z marca o podejrzeniu popełnienia...

zobacz więcej

– Donald Tusk nie pomaga w realizacji żadnego polskiego interesu ani w Unii, ani poza Unią – powiedział w czwartek w Londynie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

– Państwo dobrze wiecie, że pan Donald Tusk stał się liderem polskiej opozycji. Był jednym z być może organizatorów, ale na pewno uczestników nieudanego puczu, który kilka miesięcy temu chciano w Polsce przeprowadzić przeciw polskiemu parlamentowi – tłumaczył szef MSZ.

Waszczykowski odniósł się także do zakończonej w czwartek piątej rundy negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oceniając, że „negocjacje idą zbyt wolno i postęp jest zbyt wolny, natomiast nie ma żadnych zmian, które w sposób niekorzystny naruszały status Polaków mieszkających w W.Brytanii”.

Jednocześnie szef MSZ przypomniał, że „pełnię władzy i pełny mandat do negocjacji” w imieniu UE sprawuje Michel Barnier. – Musimy dać mu możliwość, swobodę prowadzenia tych negocjacji – podkreślił, dodając, że dla polskiego rządu priorytetem jest zagwarantowanie praw milionowej społeczności Polaków w Wielkiej Brytanii, tak „aby nie pogorszyło się po Brexicie”.

źródło:

Zobacz więcej