PO, Nowoczesna i PSL chcą się spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą

Borys Budka, Kamila Gasiuk-Pihowicz i Krzysztof Paszyk chcą przedstawić prezydentowi swoje poprawki do ustaw reformujacych sądownictwo (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Politycy PO, Nowoczesnej i PSL poinformowali w czwartek, że wspólnie przygotowali poprawki do projektów ustaw o SN i KRS, a w związku z tym chcą spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą. Poprawki są gotowe i chcemy zaprezentować je prezydentowi – podkreślili.

Marszałek Senatu: myślę, że w tym roku uchwalimy ustawy o KRS i SN

– Poprawki nie wnikają głęboko w treść ustaw, mam nadzieję, że będą do zaakceptowania przez pana prezydenta – powiedział w programie „O co chodzi”...

zobacz więcej

Od września zespół powołany przez PO, Nowoczesną i PSL omawia wraz z ekspertami zmiany w wymiarze sprawiedliwości. W skład zespołu wchodzą: Kamila Gasiuk-Pihowicz (N), Borys Budka (PO) i Krzysztof Paszyk (PSL).

Na konferencji prasowej w Sejmie były minister sprawiedliwości Borys Budka poinformował, że zespół ds. wymiaru sprawiedliwości w czwartek wyśle pismo do prezydenta Andrzeja Dudy z propozycją spotkania. Oświadczył też, że PO, Nowoczesna i PSL wspólnie przygotowały poprawki do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. –Te poprawki są gotowe i chcemy dokładnie tak samo, jak pan poseł Kaczyński, zaprezentować je prezydentowi Rzeczpospolitej – podkreślił.

Budka zwrócił uwagę, że prezes PiS chce zgłaszać poprawki do projektów ustaw przygotowanych przez prezydenta, choć nie zostały im jeszcze nadane numeru druków sejmowych. W ocenie posła „tak naprawdę chodzi o ostateczne upokorzenie głowy państwa”.

– Chodzi o to, by prezydent zamiast biało-czerwonej flagi na swoim pałacu, wywiesił flagę białą. Żeby podpisał akt kapitulacji, w którym zobowiąże się do tego, by te niekonstytucyjne przepisy, które proponuje Jarosław Kaczyński, były jego autopoprawką – mówił poseł PO.

Prezydent otrzymał poprawki PiS we wtorek

– Panie prezydencie, proszę nie bać się obywateli, proszę nie bać się organizacji pozarządowych. Proszę nie bać się ekspertów i przystąpić do takich otwartych rozmów na temat ustaw (o SN i KRS), ale także proponowanych zmian. Proszę nie chować się w tym momencie w Pałacu Prezydenckim i prowadzić transparentne prace nad tymi ważnymi ustawami – zaapelowała do prezydenta Gasiuk-Pihowicz.

Zdaniem posła Krzysztofa Paszyka (PSL) to, z czym mamy do czynienia obserwując „wzajemną wojenkę” w środowisku PiS „skandaliczne sposoby obchodzenia zwyczajowo przyjętego procesu legislacyjnego”.

We wtorek prezydent Andrzej Duda otrzymał poprawki PiS do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich treść nie jest dokładnie znana – wiadomo, że dotyczą m.in. rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał (jak proponuje prezydent) większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS będących sędziami.

źródło:

Zobacz więcej