UNESCO bez Stanów Zjednoczonych. Izrael zadowolony

Decyzja USA o wycofaniu się z UNESCO wejdzie w życie z końcem 2018 roku (fot. REUTERS/Kevin Lamarque)

Stany Zjednoczone wycofują się z UNESCO. Amerykański Departament Stanu wydał oświadczenie, w którym tłumaczy tę decyzję uprzedzeniami organizacji wobec Izraela. – W Organizacji Narodów Zjednoczonych wkraczamy w nową erę: taką, że gdy dopuszczamy się dyskryminowania Izraela, musimy zapłacić cenę – oświadczył ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon.

Nowe perły światowego dziedzictwa wpisane na listę UNESCO

Osiem nowych obiektów trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zdecydował o tym obradujący w Krakowie na 41.sesji Komitet Światowego...

zobacz więcej

„Ta decyzja nie była łatwa. Odzwierciedla ona zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych opieszałością w przeprowadzeniu fundamentalnej reformy tej organizacji oraz kontynuacją antyizraelskich uprzedzeń w ramach UNESCO” – czytamy w komunikacie.

Departament Stanu poinformował, że USA przyjmą rolę stałego obserwatora przy tej organizacji i będą oferować jej swoje opinie oraz rady. Decyzja wejdzie w życie z końcem 2018 roku.

„Głębokie ubolewanie” stanowiskiem Stanów Zjednoczonych wyraziła dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova.

W swoim oświadczeniu Bokova wymienia między innymi szereg spraw ważnych dla UNESCO, jak ochrona wolności wypowiedzi, dostęp do edukacji czy równouprawnienie i wspieranie kobiet, które „podziela także naród amerykański”. Dodaje, że wycofanie się Stanów Zjednoczonych jest stratą dla UNESCO, Narodów Zjednoczonych i szeroko pojętej różnorodności.

Izraelskie władze wyraziły w czwartek zadowolenie z wystąpienia Stanów Zjednoczonych z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO. – W Organizacji Narodów Zjednoczonych wkraczamy w nową erę: taką, że gdy dopuszczamy się dyskryminowania Izraela, musimy zapłacić cenę – oświadczył ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon.

Decyzja o opuszczeniu UNESCO przez Stany Zjednoczone wejdzie w życie 31 grudnia 2017 r. USA wstrzymały finansowanie UNESCO po przyjęciu do tej organizacji Palestyny. UNESCO to pierwszą oenzetowska agenda, która przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo w październiku 2011 roku. Jeszcze przed przyjęciem Palestyny do organizacji USA groziły UNESCO zawieszeniem finansowania. Waszyngton wpłacał do kasy UNESCO 80 mln dolarów rocznie, czyli 22 proc. jej budżetu.

Prawodawstwo z lat 90. zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej instytucji ONZ, przyznającej pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje „uznawanymi międzynarodowo atrybutami” państwowości.

źródło:
Zobacz więcej