Myśliwiec runął na ziemię w Hiszpanii. Pilot nie zdążył się katapultować

Dwie maszyny tego typu rozbiły się już w Hiszpanii w 2010 i w 2014 r. W obu przypadkach piloci zginęli (fot.REUTERS/Heino Kalis)

Myśliwiec wielozadaniowy Eurofighter rozbił się w czwartek w pobliżu bazy wojskowej w Albacete, na południowym wschodzie Hiszpanii, gdy wracał z parady wojskowej w Madrycie z okazji święta narodowego. Nie żyje pilot. Potwierdziły to źródła rządowe.

Ultimatum dla Katalonii. 5 dni na stanowisko ws. deklaracji niepodległości

Hiszpański rząd dał szefowi katalońskich władz Carlesowi Puigdemontowi pięć dni na wyjaśnienie, czy we wtorkowym wystąpieniu ogłosił niepodległość...

zobacz więcej

Do wypadku doszło w pobliżu bazy lotniczej Los Llanos obok Albacete, 300 km na południowy wschód od Madrytu. – Samolot rozbił się na polu, które znajduje się obok parku – poinformował zastępca przedstawiciela rządu hiszpańskiego w Albacete, Aquilino Iniesta.

Samolot brał udział w tradycyjnej paradzie wojskowej w stolicy, w której uczestniczyli król Filip VI i hiszpański premier Mariano Rajoy.

Eurofighter to myśliwiec wielozadaniowy, który powstał w koprodukcji brytyjsko-włosko-niemiecko-hiszpańskiej. Dwie maszyny tego typu rozbiły się w Hiszpanii w 2010 i w 2014 r. W obu przypadkach piloci zginęli.

W czwartek w Hiszpanii przypada święto Dia de la Hispanidad, które upamiętnia dotarcie Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Święto to jest symbolem zjednoczenia kraju, ale w tym roku cieniem na obchody kładzie się kryzys w stosunkach między rządem centralnym w Madrycie a władzami regionalnymi Katalonii.

Władze centralne dały rządowi w Barcelonie czas do 19 października, by anulował ewentualną decyzję o ogłoszeniu niepodległości regionu, jeśli chce uniknąć zawieszenia katalońskiej autonomii.

źródło:

Zobacz więcej