Ziobro: Wartość wyłudzonych nieruchomości sięga miliarda złotych

– Miliarda złotych sięga aktualnie wartość stołecznych nieruchomości wyłudzonych w ramach przestępczej reprywatyzacji – poinformował minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Minister Jaki przedstawił założenia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej

– W ustawie będzie tylko pierwsza linia i małżonek, koniec tych nadużyć z handlarzami roszczeń, kuratorami – zapowiedział Patryk Jaki. – To jest...

zobacz więcej

Wrocławski sąd aresztował byłego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mec. Grzegorza M., byłą urzędniczkę MS Marzenę K. i biznesmena Janusza P. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne ws. reprywatyzacji m.in. słynnej działki Chmielna 70 przy Pałacu Kultury i Nauki. Dotyczą one przyjęcia oraz wręczenia korzyści majątkowej w łącznej wysokości nie mniejszej niż 31,4 mln zł oraz obietnicy korzyści majątkowej 2,5 mln zł.

Na konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro powiedział, że o winie tych osób będzie można mówić dopiero po prawomocnym wyroku sądu, ale - jak dodał – „w tej chwili możemy mówić o bardzo wysokim uprawdopodobnieniu udziału tych osób w procederze przestępczym”.

Według Ziobry sprawa wyłudzeń warszawskich nieruchomości jest dynamicznie prowadzona i rozwija się. – Prokuratura w zakresie wszystkich wątków, które prowadzi, szacuje, że aktualnie wartość wyłudzonych nieruchomości sięga już około miliarda złotych – oświadczył.

– Nie dziwi to, że prokuratura stawia zarzuty łapówek, które swą wielkością przekraczają wyobrażenia przeciętnego Kowalskiego – dodał szef resortu sprawiedliwości.

Prezes PiS: Odpowiedzialność za to, co działo się w Warszawie, spoczywa na całej partii

Jest oczywiste, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się stawić przed komisją weryfikacyjną; to organ przewidziany przez ustawę i...

zobacz więcej

Nie tylko Warszawa

Minister sprawiedliwości powiedział na konferencji prasowej, że kwestia wyłudzeń nieruchomości nie dotyczy tylko i wyłącznie Warszawy. – Coraz uważniej analizujemy podobny proceder, który przebiegał według zbliżonych mechanizmów, choć różnił się co do pewnych aspektów prawnych, w innych polskich miastach – dodał.

Przypomniał, że powołał zespół prokuratorów i policjantów, którego zadaniem jest dokonać oceny i podjąć postępowanie w Krakowie. – Taki zespół już funkcjonuje – podkreślił prokurator generalny.

Dodał, że dyrektor Biura Prokuratury Krajowej ds. Przestępczości Gospodarczej jest w Krakowie i spotyka się z przedstawicielami tego zespołu, ustalając taktykę i strategię postępowań. – W przyszłym tygodniu zamierzam, jeśli czas pozwoli, również udać się do Krakowa na spotkanie z tym zespołem – powiedział Ziobro.

Przekazał również, że na kanwie tych - jak powiedział – „gigantycznych już afer” z wyłudzaniem nieruchomości prokurator krajowy poinformował go, że podjął wstępne działania związane z możliwością powołania w najbliższym czasie podobnego zespołu na terenie Łodzi.

– Dotarły do nas informacje wskazujące, że w Łodzi też mogło dochodzić do podobnego procederu. Nie chcę jeszcze szacować jego rozmiarów i przesądzać charakteru tego zjawiska(...). W najbliższym czasie zostanie powołany zapewne podobny zespół do analizy spraw związanych z wyłudzeniami nieruchomości w Łodzi – powiedział Ziobro.

– Powołamy zespół i wtedy dopiero będziemy mogli powiedzieć, jaka jest skala tego zjawiska – dodał prokurator generalny.

Premier Szydło: prezydent Warszawy stawia się ponad prawem

– Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, tak samo jak każdego z nas, prawo obowiązuje panią prezydent Warszawy – powiedziała premier Beata Szydło,...

zobacz więcej

Podziękowania dla Jakiego

Zbigniew Ziobro ocenił również projekt ws. reprywatyzacji, przedstawiony przez wiceszefa MS Patryka Jakiego. – Mam wrażenie, że wreszcie mamy coś, co może się udać – powiedział Ziobro o projekcie. Ocenił, że „bardzo byłoby dobre dla porządku prawnego i dla ukrócenia działalności przestępczej, gdyby ta ustawa po doprecyzowaniu na etapie konsultacji międzyresortowych została później przedłożona parlamentowi i uchwalona”.

– W każdym razie ja będę bardzo gorąco popierał uchwalenie tej ustawy, oczywiście z otwartością na konsultacje i ewentualne zmiany, których by ona wymagała – oświadczył Ziobro.

Podziękował też Jakiemu, który - jak powiedział – „za moją zgodą i po uzgodnieniu ze mną, zdecydował się podjąć bardzo ciężki temat, jakim jest reprywatyzacja”.

81 śledztw ws. reprywatyzacji w stolicy

Podczas konferencji prasowej prokurator krajowy Bogdan Święczkowski poinformował, że warszawska prokuratura regionalna prowadzi 81 śledztw ws. reprywatyzacji w stolicy, a prokuratura regionalna we Wrocławiu – 35. Jak dodał, w sprawach wrocławskich podejrzanych jest łącznie 21 osób, 11 zostało aresztowanych. Wśród podejrzanych jest sześciu adwokatów, czterech urzędników - w tym urzędnicy m.st. Warszawy - oraz trzech biegłych.

źródło:

Zobacz więcej