NBP upamiętnił na monetach Tadeusza Kościuszkę

Złota 200-złotówka i srebrna 10-złotówka trafiły do rąk kolekcjonerów (fot. Materiały prasowe)

Narodowy Bank Polski wyemitował okolicznościowe monety w dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Złota 200-złotówka i srebrna 10-złotówka trafiły do rąk kolekcjonerów.

Amerykanie złożyli hołd polskim bohaterom. Wyjątkowa uroczystość w Savannah

Tablice upamiętniające polskich bohaterów wojny o niepodległość USA – gen. Tadeusza Kościuszkę, gen. Kazimierza Pułaskiego i kpt. Jana Zielińskiego...

zobacz więcej

Barbara Jaroszek z NBP przyznaje, że wybicie srebrnej monety w technice wysokiego reliefu było sporym wyzwaniem. To technika często stosowana w XVIII i XIX wieku, niezwykle trudna do odtworzenia na dzisiejszych maszynach.

Na monecie srebrnej znalazły się: popiersie Tadeusza Kościuszki, wizerunki kosynierów, armaty i sztandary.

Barbara Jaroszek dodaje, że także na monecie złotej znalazł się wizerunek naczelnika zbrojnego powstania przeciw zaborcom; tym razem według stalorytu Antoniego Leszczyńskiego z 1829 r. złotej monety umieszczono stylizowane wyobrażenie odznaczenia Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz przedstawienie Kopca Kościuszki w Krakowie.Na awersie złotej monety umieszczono stylizowane wyobrażenie odznaczenia Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz przedstawienie Kopca Kościuszki w Krakowie.

Tadeusz Kościuszko zmarł 15 października 1817 r. w Szwajcarii.

źródło:
Zobacz więcej