Odlotowe miejsce. Kraków Airport uruchomiło Centrum Edukacji Lotniczej

Kraków Airport (fot. Flickr/PIVISO)

Krakowskie lotnisko uruchomiło Centrum Edukacji Lotniczej, które będzie przybliżać zasady funkcjonowania i organizację lotniska. Kraków Airport poinformowało, że jest jedynym portem lotniczym w Polsce, który ma taki ośrodek.

Z Krakowa do Chicago w kilka godzin. Lotnisko w Balicach ma nowe połączenie

Na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice zainaugurowano w poniedziałek bezpośrednie połączenie LOT-u z Krakowa do Chicago. Rejsy będą...

zobacz więcej

Centrum powstało w zachodniej części budynku administracyjno-technicznego (w dawnym terminalu krajowym). Placówka będzie organizowała m.in. wycieczki, lekcje tematyczne, teatrzyki dla najmłodszych, a także szkolenia specjalistyczne, warsztaty i kursy e-learningowe. Pierwsze zajęcia ruszą w przyszłym tygodniu.

Ośrodek jest wyposażony w urządzenia multimedialne uwzględniające najnowsze rozwiązania technologiczne. Można tu spotkać także robota humanoidalnego o imieniu Sanbot, który będzie towarzyszył uczniom i zwiedzającym.

– To inicjatywa bardzo potrzebna, zarówno dla przedszkolaków, jak i dla osób starszych. Pierwszy przyjazd na lotnisko może być sytuacją stresową. To centrum spowoduje, że będziemy mogli propagować zasady właściwego zachowania na lotnisku, zasady bezpieczeństwa, kultury – oceniła małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer.

Lokalizacja dla Centralnego Portu Lotniczego wybrana. Tuż przy autostradzie A2

Centralny Port Komunikacyjny powstanie w okolicach miejscowości Baranów nieopodal Grodziska Mazowieckiego – dowiedziała się Informacyjna Agencja...

zobacz więcej

„Odpowiedź na potrzeby mieszkańców”

Prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek powiedział, że Centrum Edukacji jest wyjątkowym projektem, łączącym lata doświadczeń zawodowych i edukacyjnych pracowników krakowskiego lotniska z najnowszymi trendami w branży lotniczej. – Projekt centrum jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Małopolski i jednostek edukacyjnych – mówił prezes podczas oficjalnego otwarcia centrum.

Jak podkreślił, lotnisko w Krakowie - największy port regionalny - czuje się odpowiedzialne za dzielenie się wiedzą i edukowanie w zakresie lotnictwa. – Rozwój edukacji stanowi jeden z celów zawartych w strategii społecznej odpowiedzialności Kraków Airport – zaznaczył.

Pomysłodawczynią Centrum Edukacji Lotniczej jest kierownik działu obsługi terminali Kraków Airport Jolanta Rokosz.

Bitwa o Modlin. Lotnisku grozi zamknięcie

Przeciągający się konflikt między udziałowcami największego portu lotniczego dla tanich linii w Modlinie może doprowadzić do paraliżu lotniska –...

zobacz więcej

Oferta dla dzieci i dorosłych

– W Centrum Edukacji Lotniczej będzie można poznać najistotniejsze aspekty podróży lotniczej i dowiedzieć się, na czym polega specyfika organizacji lotniska. Projekt centrum będzie rozwijany i poszerzany o kolejne inicjatywy skierowane do dzieci, młodzieży, seniorów. Mam nadzieję, że centrum stanie się również platformą wymiany wiedzy w branży lotniczej – powiedziała Rokosz.

Na powierzchni 400 m kw. centrum powstała sala ogólnodostępna z elementami infrastruktury terminalowej (lotnisko w pigułce), sale tematyczne oraz dwie sale do e-learningu, każda z sześcioma stanowiskami komputerowymi.

Centrum będzie służyło nie tylko najmłodszym. W ofercie dla dorosłych placówka przygotowuje szkolenia z zakresu procedur lotniskowych, standardów obsługi, szkolenia specjalistyczne z wykorzystaniem technologii informatycznych (e-learning, multimedia). W centrum istnieje również możliwość organizacji imprez okolicznościowych dla dzieci, urozmaiconych o animacje o tematyce lotniczej.

Ciąg dalszy kłopotów Ryanaira. Belgia pozwała linie lotnicze

Belgia zdecydowała się pozwać linie lotnicze Ryanair do sądu gospodarczego. Powodem jest masowe odwoływanie lotów i brak odpowiedniej informacji...

zobacz więcej

Projekty edukacyjne

Pracownicy lotniska są od lat zaangażowani w projekty edukacyjne, m.in. w autorski program na kierunku kształcenia technik eksploatacji portów i terminali, 11 lat temu został wprowadzony program praktyk studenckich Need Help. Od 7 lat działa program wycieczek po lotnisku - wzięło w nich udział już ponad 31 tys. osób. Tylko w tym roku z oferty wycieczek skorzystało prawie 5 tys. uczestników.

Od lat Kraków Airport jest mecenasem szkół w Balicach i Morawicy, od września port objął patronatem również klasę dwujęzyczną w Rząsce. Kraków Airport współpracuje też z krakowskimi uczelniami wyższymi, gdzie pracownicy lotniska dzielą się swoją wiedzą ekspercką ze studentami. Od wielu lat krakowskie lotnisko jest również mecenasem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Oferta Centrum Edukacji Lotniczej znajduje się na stronie krakowairport.pl/CEL.

źródło:

Zobacz więcej