Brytyjska „biała wdowa” zginęła w ataku drona

Sally Jones publikowała w sieci kontrowersyjne zdjęcia (fot. Archiwum)

Brytyjska dżihadystka Sally Jones, która rekrutowała przez internet członków Państwa Islamskiego (IS), została zabita w ataku amerykańskiego drona na syryjsko-irackim pograniczu. Prawdopodobnie zginął też jej 12-letni syn – podał tabloid „The Sun”.

Lwice ISIS. Kobiety na sztandarach Państwa Islamskiego

Matki, żony, rekruterki, bojowniczki. Państwo Islamskie nie waha się sięgać po kobiety. Redukowanie ich do „oblubienic islamu” to spojrzenie dawno...

zobacz więcej

Pochodząca z południowej Anglii Jones, która przeszła na islam, w brytyjskiej prasie zyskała przydomek „białej wdowy” po śmierci męża Junaida Hussaina. Ten pochodzący z Birmingham bojownik IS poniósł śmierć w ataku drona w 2015 r.

Cytując brytyjskie źródło wywiadowcze, które zostało o tym poinformowane przez swoich amerykańskich odpowiedników, „The Sun” donosi, że 50-letnia Jones i jej syn zginęli w czerwcu na syryjsko-irackim pograniczu, gdy usiłowali uciec z będącej bastionem IS Ar-Rakki.

Tabloid cytuje wysokich rangą przedstawicieli amerykańskiego wywiadu, którzy powiedzieli, że nie mogą być w 100 proc. pewni, czy kobieta poniosła śmierć, bo nie mają możliwości pobrania materiału DNA w terenie. Wyrazili jednak przekonanie, że Brytyjka nie żyje.

Jej syn JoJo także jest uważany za martwego, chociaż w chwili ataku nie było wiadomo, że chłopiec jest z matką. 12-latek nie był też zamierzonym celem ataku – twierdzi „The Sun”. Agencja Reutera przypomina, że często zdarza się, iż po jakimś czasie uważani za martwych bojownicy IS objawiają się jako żywi.


Sally Jones, która przed wstąpieniem w szeregi dżihadystów była wokalistką w zespole punkowym, od lat fascynuje brytyjską prasę. W 2013 r. wyjechała z Chatham w południowym hrabstwie Kent do Syrii, gdzie poślubiła Hussaina, którego poznała w internecie.

Według „The Sun” Brytyjka była odpowiedzialna za kobiecy oddział batalionu IS złożonego z bojowników z zagranicy. Batalion ten założył Hussain, a jego zadaniem było dokonywanie ataków w Europie i Ameryce.

W sieci „biała wdowa” rekrutowała członków IS, zwłaszcza kobiety, i czasami zamieszczała propagandowe treści w mediach społecznościowych, w tym zdjęcie siebie samej przebranej za zakonnicę z pistoletem wymierzonym w aparat.

źródło:
Zobacz więcej