„Nieuczciwi przedsiębiorcy będą zdjęci z boiska czerwoną kartką fiskusa”

– Wszystkie zmiany idą w takim kierunku, żeby przedsiębiorcy konkurowali na równym boisku – mówił w programie „Minęła 8” wiceminister finansów Paweł Gruza, zapowiadając dalszą walkę z oszustwami podatkowymi. Założenia do przyszłorocznego budżetu uznał za ambitne, ale realne.

„Polska gospodarka urośnie szybciej, niż prognozuje MFW”

– Prognozy MFW dot. wzrostu gospodarczego są dość konserwatywne – powiedział Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion,...

zobacz więcej

W Sejmie trwają prace nad przyszłorocznym budżetem. Rząd zakłada, że w 2018 r. deficyt nie przekroczy 41,5 mld zł, wzrost gospodarczy będzie na poziomie 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc. Na cele społeczne ma zostać przeznaczonych 75 mld zł.

– Założenia do przyszłorocznego budżetu są ambitne i realne. Musimy wykonać bardzo dużo pracy po stronie dochodów budżetu państwa, żeby zrealizować te zapowiedziane wskaźniki. Jesteśmy na dobrej drodze. Ustawy są w Sejmie, pracujemy nad wprowadzeniem ich w życie – powiedział wiceminister finansów Paweł Gruza.

Morawiecki: W tym roku przewiduję mocną dynamikę inwestycji

„W ciągu 2017 roku utworzyliśmy w Polsce 223 tysiące miejsc pracy”

zobacz więcej

Posłowie pracują też nad przepisami ograniczającymi wyłudzenia VAT-u. Wiceminister Gruza przedstawił w Sejmie rządowy projekt o tzw. STIR, umożliwiający m.in. blokowanie kont bankowych, które mogłyby służyć przestępcom. W uzasadnieniu projektu wskazano, że w 2013 r. z powodu wyłudzeń i w wyniku działania szarej strefy budżet państwa stracił ok. 42,5 mld zł.

Paweł Gruza mówił w TVP Info, że przedsiębiorcy nie powinni obawiać się wprowadzanych zmian, bo „one wszystkie idą w kierunku takim, żeby przedsiębiorcy konkurowali na równym boisku”.

– Nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy na przykład finansują swoje rabaty tym, że po prostu nie finansują VAT-u, będą z tego boiska po prostu zdjęci czerwoną kartką fiskusa – dodał wiceminister finansów.źródło:
Zobacz więcej