Adam Andruszkiewicz: Prezydent Warszawy wystawia się na grillowanie

– Z pewnością komisja weryfikacyjna jest nakierowana także politycznie na to, by trochę podgrillować Platformę Obywatelską i prezydent Warszawy, ale generalnie istotą tej komisji jest obnażenie patologii i to się udaje – stwierdził w programie „Kwadrans polityczny” poseł Piotr Zgorzelski (PSL) . Według posła Adama Andruszkiewicza (Kukiz’15) Hanna Gronkiewicz-Waltz „sama się wystawia na grillowanie, bo powinna stawić się na komisję”.

Minister Jaki przedstawił założenia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej

– W ustawie będzie tylko pierwsza linia i małżonek, koniec tych nadużyć z handlarzami roszczeń, kuratorami – zapowiedział Patryk Jaki. – To jest...

zobacz więcej

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki przedstawił założenia nowej dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Zaproponowano w niej wypłatę odszkodowań w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji oraz zakaz zwrotów w naturze. Będzie można to np. zamienić na 25 proc. w obligacjach.

Patryk Jaki zapowiedział, że projekt wyeliminuje kuratorów i sytuacje, gdy zwroty dokonywane są na rzecz nieżyjących osób oraz reaktywowanych spółek. Sprawy, które nie zostały rozstrzygnięte, będą umorzone. Ich wznowienie będzie możliwe, ale według nowych przepisów.

Założenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej skomentowali w programie „Kwadrans polityczny” (TVP1) posłowie Piotr Zgorzelski (PSL) i Adam Andruszkiewicz (Kukiz’15).

Prezes PiS: Odpowiedzialność za to, co działo się w Warszawie, spoczywa na całej partii

Jest oczywiste, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się stawić przed komisją weryfikacyjną; to organ przewidziany przez ustawę i...

zobacz więcej

„Wrzód na polskiej demokracji”

– Mam nadzieję, że jest to dobra zapowiedź. Póki co usłyszeliśmy założenia do ustawy. Dobrze by było, gdybyśmy mogli zakończyć nareszcie ten wrzód, który jest od 30 lat na polskiej demokracji, bo jesteśmy ostatnim krajem z bloku państw komunistycznych, który nie był w stanie skutecznie rozwiązać tego problemu – powiedział poseł Piotr Zgorzelski.

– Było kilka prób. Pierwsza to 1993 r., kiedy 10 grudnia został złożony bardzo dobrze oceniany przez ekspertów projekt PSL. Został on oczywiście odrzucony w pierwszym czytaniu. Druga próba zakończyła się pełnym procesem legislacyjnym, ale pan prezydent Kwaśniewski, w trosce o budżet - nie wiedzieć czemu akurat pan prezydent tak się troszczył o budżet - zawetował tę ustawę, znów odkładając temat ad Kalendas Graecas. Powiedział, by załatwiały to sądy. No i one to załatwiają, a jak to robią, to widzimy – stwierdził Zgorzelski.

Według posła „teraz nareszcie jest sytuacja, że jest partia, która ma większość i może skutecznie to przeprowadzić”. – Zwróćmy jednak uwagę, że w ciągu trzech miesięcy komisja dokonała sześciu zwrotów. Na stole ma 150 numerów, a zwrotów było 4 tys., czyli jakby komisja dalej pracowała w tym tempie, to ma przed sobą 25 lat pracy – powiedział.

– Z pewnością ta komisja jest nakierowana także politycznie na to, by trochę podgrillować Platformę Obywatelską i jej wiceprzewodniczącą, która jest prezydentem Warszawy, ale generalnie istotą tej komisji jest obnażenie patologii i to się udaje – stwierdził Zgorzelski.

Premier Szydło: prezydent Warszawy stawia się ponad prawem

– Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, tak samo jak każdego z nas, prawo obowiązuje panią prezydent Warszawy – powiedziała premier Beata Szydło,...

zobacz więcej

„Hanna Gronkiewicz-Waltz wystawia się na grillowanie”

– Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz sama się wystawia na grillowanie, bo powinna stawić się na komisję – uważa poseł Adam Andruszkiewicz (Kukiz’15). – Już nawet Grzegorz Schetyna mówi, że powinna to zrobić. Gronkiewicz-Waltz jest prezydentem miasta, w którym ten proceder miał miejsce. Wysyła Polakom jasny sygnał, że ma coś do ukrycia i w tym momencie sama jest na celowniku komisji, a w przyszłości pewnie i prokuratury. Jeśli ktoś odmawia zeznań, to znaczy, że coś ukrywa – powiedział.

– Osobiście jestem kibicem komisji weryfikacyjnej. Jestem za tym, by ta reprywatyzacja została przeprowadzona jak najszybciej w Polsce. Zresztą Kukiz’15 od samego początku zasiadania w parlamencie zwracał uwagę na problem reprywatyzacji. Również przygotowaliśmy swoje rozwiązania w tej materii. Poza tym od początku mówimy, że komisja weryfikacyjna powinna rozszerzyć zakres działania – stwierdził Andruszkiewicz.

– Komisja powinna skupić się nie tylko na Warszawie, ale przyjrzeć również innym miastom, takim jak Kraków, Poznań czy Łódź. Tam również mafie reprywatyzacyjne bardzo mocno działają. Ruchy lokatorskie sygnalizują, że tam również byli mordowani ludzie, którzy zabiegali o prawa lokatorów, i tam też byli ludzie wyrzucani z mieszkań przez lokalne układy. To jest skandal – powiedział.źródło:
Zobacz więcej