Czeski Trump. Babiš najpewniej zostanie premierem

Majątek Andreja Babiša szacuje się na 3,4 mld euro (fot. PAP/CTK)

Wszystko wskazuje na to, że po przyszłotygodniowych wyborach parlamentarnych w Czechach premier Bohuslav Sobotka utraci władzę. Faworytem do jej przejęcia jest jego niedawny koalicjant 63-letni miliarder Andrej Babiš – informuje „Rzeczpospolita”.

Premier Czech rezygnuje. Przez konflikt z ministrem

Premier Czech Bohuslav Sobotka zapowiedział, że złoży dymisję. To efekt tarć w koalicji i konfliktu z pierwszym wicepremierem i ministrem finansów...

zobacz więcej

Babiš stoi na czele własnej partii ANO (TAK), która prowadzi we wszystkich przedwyborczych sondażach. Na ugrupowanie zamierza zagłosować 26,5 proc. obywateli. Socjaldemokraci ČSSD premiera Sobotki mogą liczyć ma 14,5 proc. głosów. Na trzecim miejscu ex aequo z poparciem 13 proc. są komuniści i konserwatywna ODS.

Obywateli nie zrażają do Babiša nawet afery. Miliarder został właśnie pozbawiony immunitetu poselskiego, aby mogło się rozpocząć postępowanie w sprawie dotyczącej wyłudzenia 1,9 mln euro dotacji z UE. Miał on wykorzystać te pieniądze niezgodnie z przeznaczeniem, na budowę ekskluzywnego kurortu. Postępowanie w tej sprawie prowadzi także unijna agencja śledcza OLAF.

Przeciwnicy Babiša wytykają mu także niejasne pochodzenie majątku ocenianego przez magazyn „Forbes” na 3,4 mld dol. czy wykorzystywanie kreatywnej księgowości do rozliczeń podatkowych. Dziennik zwraca uwagę, że polityk krytykowany za posługiwanie się swoim imperium medialnym do zwalczania przeciwników politycznych.

Babiš jest nazywany w Czechach Babisconi, co jest nawiązaniem do byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, którego ma przypominać nie tylko z powodu zaangażowania finansowego w mediach, ale i stylem życia.

źródło:
Zobacz więcej