„Łowcy cieni” wytropili „Kopernika”. Gangster wpadł w Belgii

Policjanci Zarządu III CBŚP potwierdzili, że Dawid S. ukrywa się w Belgii (fot. CBŚP)

36-letni Dawid S. ps. „Kopernik”, podejrzany o kierowanie gangiem zajmującym się m.in. kradzieżą części i demontowaniem skradzionych samochodów, został zatrzymany przez belgijskich policjantów. Informacje o ukrywającym się od dwóch lat gangsterze przekazali im policjanci elitarnego wydziału „Łowców cieni” CBŚP. Mężczyzna zerwał kontakt z rodziną i regularnie zmieniał kryjówki. Co ciekawe, już w marcu zeszłego roku, gdy opublikowano list gończy za „Kopernikiem”, jeden z internautów wskazał, że ten przebywa właśnie w Belgii.

„Czy ja przechytrzę jego, czy on przechytrzy mnie”. Jak pracują „Łowcy Cieni”

Od czerwca 2011 roku do tej pory zatrzymali ponad 240 osób, z czego około 100 poza granicami naszego kraju. Wśród nich byli m.in. Janusz G. ps....

zobacz więcej

Policjanci poszukiwali Dawida S. od około dwóch lat. Pochodzący z Bielska Podlaskiego mężczyzna miał bogatą kartotekę. Przewijał się w sprawach o paserstwo, kradzieże oraz fingowanie kolizji w celu wyłudzenia odszkodowań.

W 2016 r. białostocka prokuratura wydała za „Kopernikiem” list gończy. Bardzo szybko okazało się, że Dawida S. nie ma w Polsce i Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Kilka dni opublikowaniu listu gończego na jednym z podlaskich portali pojawił się komentarz jednego z internautów, który ujawnił, że gangster ukrywa się w Belgii. Mimo to poszukiwania szły mozolnie.

„W Berlinie byliśmy tydzień po nim, na Malcie dwa dni, w konsulacie 20 minut”. „Łowcy cieni” o kulisach pościgu za Kajetanem P.

To było błyskawiczne zatrzymanie – tak o aresztowaniu Kajetana P. mówią policjantami z Centralnego Biura Śledczego Policji, tzw. „łowcy cieni”,...

zobacz więcej

Działał w ukryciu

Dawid S. ukrywał się, ale ciągle działał w półświatku. Z ustaleń śledczych wynika, że był zamieszany w działalność grupy zajmującej się demontowaniem kradzionych samochodów i sprzedażą części. Szajka została rozbita w zeszłym roku przez CBŚP. Zatrzymano wówczas dwóch członków jego grupy, ale sam herszt pozostawał nieuchwytny.

– Niezwykle trudno było go namierzyć, ponieważ, jak się później okazało, zmieniał miejsca zamieszkania, numery telefonów, nie kontaktował się z bliskimi i używał fałszywych dokumentów – ujawnia portalowi tvp.info kom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

W końcu do poszukiwań włączyli się policjanci Zarządu III CBŚP, czyli „Łowcy cieni”. To elitarny wydział zajmujący się poszukiwaniem najgroźniejszych lub najdłużej ukrywających się przestępców. „Łowcy” szybko potwierdzili informacje o tym, że Dawid S. jest w Belgii.

W końcu udało im się precyzyjnie określić miejsce ukrycia zbiega. Informacje o tym przekazali belgijskim kolegom. Ci zaś bez problemu zatrzymali „Kopernika”. S. próbował się jeszcze wyłgać, pokazując fałszywe dokumenty, ale i tak trafił do aresztu.

W najbliższym czasie gangster zostanie przetransportowany do Polski i w białostockiej Prokuraturze Okręgowej usłyszy zarzuty.

źródło:
Zobacz więcej