NBC: Trump chciał 10-krotnie zwiększyć arsenał nuklearny USA

Donald Trump nazwał doniesienia NBC „całkowitą fikcją” (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Prezydent Donald Trump powiedział wysokim rangą przedstawicielom władz, że chce zwiększyć arsenał nuklearny USA 10-krotnie – ujawniła telewizja NBC. Podczas lipcowego spotkania sekretarz stanu Rex Tillerson miał się temu ostro sprzeciwić, nazywając prezydenta „durniem”.

„Chcę, by arsenał nuklearny USA był największy”

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że chce rozszerzyć arsenał nuklearny USA, by zapewnić, że będzie on największy. Jego zdaniem w tej...

zobacz więcej

Trzy osoby obecne na spotkaniu, które pragną zachować anonimowość, powiedziały NBC, że komentarz Trumpa był odpowiedzią na pojawienie się podczas briefingu slajdu, który pokazywał postępującą redukcję amerykańskiego arsenału nuklearnego od późnych lat 60. Prezydent miał zasugerować, że woli być na początku tego wykresu, gdy arsenał nuklearny jest duży, niż pod koniec, kiedy się zmniejsza.

Rozmówcy stacji uważają, że komentarz Donalda Trumpa nie miał oznaczać dosłownie chęci posiadania większej ilości broni nuklearnej; wzbudził on raczej podejrzenia co do znajomości tematyki broni atomowej przez prezydenta i problemów z tym związanych.

Dwóch przedstawicieli administracji obecnych na spotkaniu zapewnia, że słyszało, jak Trump w trakcie dyskusji wielokrotnie wyraził chęć posiadania nie tylko większej ilości broni nuklearnej, ale także wojska i sprzętu wojskowego.

Zaskoczeni komentarzem

Ci sami uczestnicy powiedzieli, że osoby obecne – włącznie z Tillersonem – były zaskoczone tym komentarzem Trumpa. Spotkanie, które odbyło się 20 lipca w Pentagonie, jest opisywane jako „przydługi i czasami napięty przegląd amerykańskich sił i operacji na całym świecie”.

Po nim stacja NBC, a następnie amerykańskie media podały po raz pierwszy, że szef amerykańskiej dyplomacji nazwał prezydenta „durniem” (ang. moron). Tillerson zareagował na to oświadczeniem, w którym zapewnił o swojej lojalności wobec Trumpa, którego nazwał „mądrym człowiekiem”.

USA i Francja planują wspólną akcję przeciw Al-Kaidzie w Afryce

Prezydenci USA Donald Trump oraz Francji Emmanuel Macron rozmawiali w piątek na temat amerykańsko-francuskich operacji antyterrorystycznych w...

zobacz więcej

Cytowani przez NBC anonimowi przedstawiciele administracji powiedzieli także, że cały czas pracują nad odpowiedzią na wszystkie wątpliwości prezydenta dotyczące długo zapowiadanego przeglądu polityki nuklearnej, który ma zostać zakończony na początku 2018 r.

–Trump całkowicie wspiera modernizację arsenału nuklearnego i obawia się, że USA przestały w nią inwestować – powiedział o prezydencie pracownik administracji.

Złamanie doktryny

Powiększenie arsenału nuklearnego USA byłoby nie tylko złamaniem wieloletniej amerykańskiej doktryny nuklearnej, ale także byłoby sprzeczne międzynarodowymi porozumieniami rozbrojeniowymi, które podpisał każdy prezydent od czasu Ronalda Reagana. Eksperci ostrzegają, że taki ruch mógłby rozpocząć ponowny globalny wyścig zbrojeń.

Prezydent zareagował na wiadomość stacji na Twitterze, nazywając NBC „fake news”. Dodał, że historia o zwiększeniu arsenału nuklearnego jest „całkowitą fikcją, zmyśloną, by go poniżyć”, a NBC jest według niego równe CNN. Następnie zapytał, kiedy, przy takiej ilości „fake news”, które powstają w NBC i innych stacjach, będzie odpowiedni moment na zakwestionowanie posiadanych przez nie licencji na nadawanie.

Według danych Amerykańskiej Federacji Naukowców USA mają obecnie około 4 tys. głowic nuklearnych, a w latach 60. miały ich najwięcej – 32 tys.

źródło:

Zobacz więcej