Nie będziemy przestawiać wskazówek zegara? Komisja poparła projekt

W sondażach Polacy zdecydowanie opowiadają się za zachowaniem na stałe czasu letniego (fot. pixabay.com/Alexas_Fotos)

Sejmowa komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła pomysł likwidacji sezonowej zmiany czasu. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawcą jest grupa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ukraina zrezygnowała ze zmiany czasu

Na Ukrainie nie będzie już obowiązywać czas letni i zimowy. Uchwałę w tej sprawie przyjął parlament w Kijowie. Większość posłów zgodziła się, że...

zobacz więcej

Prezes tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz argumentuje, że zmiana czasu z letniego na zimowy powoduje między innymi kłopoty ze snem i koncentracją. Ponadto istnieje też wiele innych czynników - wylicza.

– Jeśli chodzi o względy ekonomiczne, to ułatwiłoby to funkcjonowanie firm transportowych. Cały czas słyszymy o trudnościach w aktualizowaniu rozkładów jazdy. To by było też korzystne dla operacji bankowych. Nie ma także czynników, dla których wprowadzono to rozróżnienie czasów w 1916 roku w Niemczech. Widzimy też, że w sondażach Polacy zdecydowanie opowiadają się za zachowaniem na stałe czasu letniego – uzasadniał szef klubu PSL.

Pomysł opozycji poparł między innymi poseł Wojciech Skurkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości. Wskazał, że istnieje szereg argumentów przemawiających za proponowanym rozwiązaniem: – Przesuwanie czasu jest dość uciążliwe. Mamy problemy z komunikacją, zdążeniem ze wszystkim na czas i organizacją dziennej rutyny. Teraz jest tak, jak jest, ale inaczej byłoby ciekawiej – dodaje poseł PiS.

Komisja poparła też autopoprawkę PSL mówiącą o tym, że zmiany w ustawie miałyby wejść w życie od 1 października przyszłego roku. Projekt zaakceptować musi jeszcze Sejm podczas głosowań.

źródło:

Zobacz więcej