„Alchemik Gauguin” na wystawie w paryskiej Galerii Narodowej

Gauguin jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej reprodukowanych malarzy (fot. Flickr/ davidbdennis)

Ucieczka od cywilizacji, dowartościowanie kultur zwanych prymitywnymi oraz fascynacja sztuką egzotyczną to cechy, które czynią z Gauguina pioniera awangardy. Paul Gauguin jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej reprodukowanych malarzy. Wystawa jego prac „Alchemik Gauguin” jest jednym z najważniejszych wydarzeń paryskiego sezony kulturalnego.

Od sławy i romansów do ślepoty i zapomnienia. Ta Polka zawojowała malarski świat

Choć była jedną z największych polskich artystek XX wieku, obecnie jest niedoceniana i niemal zapomniana. Za życia Mela Muter obracała się w...

zobacz więcej

Za życia Paul Gauguin dostał tylko jedno zamówienie. Gdy umarł jego płótno „Nafea faa ipoipo? (Kiedy wyjdziesz za mąż)” sprzedano na licytacji za siedem franków. Ten sam obraz emir Kataru kupił niedawno za 300 mln dolarów. Obecnie trudno znaleźć miłośnika malarstwa, który nie zna kolorowych płócien malowanych na wyspach francuskiej Polinezji. Jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej reprodukowanych malarzy.

Pionier awangardy

Ucieczka od cywilizacji, dowartościowanie kultur zwanych prymitywnymi oraz fascynacja sztuką egzotyczną to cechy, które czynią z Gauguina pioniera awangardy. Zrewolucjonizował malarstwo i rzeźbę w początku XX wieku. Przewiduje się, że otwartą właśnie w paryskiej Galerii Narodowej wystawę „Alchemik Gauguin” odwiedzi co najmniej pół miliona osób.

Zorganizowanie wystawy wymagało nowego, świeżego spojrzenia na twórczość Gauguina. Taką perspektywą okazało się pokazanie niedocenianej i zapoznanej różnorodności dzieł Gauguina – nie tylko malarza, ale rzeźbiarza, grafika i ilustratora własnej książki. Jej rękopis podziwiać można na paryskiej ekspozycji na dwa sposoby – jako tom, ustawiony w gablocie i jako ukazującą szczegóły projekcję przezroczy.

Gauguin mistyk

Gauguin okazuje się być mistykiem. Historycy sztuki już dawno odnaleźli wątki ewangeliczne w jego obrazach z Tahiti i Markizów. Podkreślano również, utrwalone na płótnach, zainteresowanie, szacunek i fascynację wierzeniami polinezyjskimi.

Rzeźba, drzeworyt, ceramika

Na wystawie paryskiej widać, że Gauguin od początku miał magiczny stosunek do przedmiotu i jako amulet, symbol lub sygnał, wykorzystywał go na przemian lub jednoczenie, w rzeźbie, drzeworycie czy ceramice.

Wystawa jest jednym z największych tegorocznych wydarzeń kulturalnych Paryża. Jej otwarcie poprzedziło wejście na ekrany filmu „Gauguin, podróż na Tahiti”. Dobre recenzje zebrał odtwórca roli tytułowej francuski aktor Vincent Cassel.

źródło:

Zobacz więcej