
Izraelscy hakerzy znaleźli na serwerach rosyjskiego producenta programów antywirusowych Kaspersky Lab narzędzia ukradzione amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. NSA ustaliła, że jej własność trafiła do rządu Rosji.
– Systemy sterowania ruchem kolejowym są sprzętem o tyle wrażliwym, że pozwalają na kierowanie przepływem pociągów. Dotarliśmy do wymiany pism...
zobacz więcejJako pierwszy o sprawie poinformował w środę dziennik „New York Times”. „Szpiedzy obserwowali innych szpiegów, którzy obserwowali jeszcze innych szpiegów. Oficerowie izraelskiego wywiadu przyglądali się w czasie rzeczywistym, jak hakerzy zatrudnieni przez rosyjski rząd przeszukiwali komputery na całym świecie pod kątem nazw kodowych programów amerykańskiego wywiadu” – podaje „NYT”.
Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych zwróciła się do dwudziestu dwóch agencji rządowych o udostępnienie dokumentów dotyczących firmy...
zobacz więcej
„Antywirus to doskonała tylna furtka. Zapewnia stały, pewny i zdalny dostęp, który może zostać wykorzystany w dowolnym celu, od niszczycielskiego ataku po szpiegowanie tysięcy, a nawet milionów użytkowników” – podkreśla cytowany przez przez dziennikarzy były współpracownik NSA i ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Blake Darche.
Usunięto oprogramowania Kaspersky Lab
Kaspersky Lab odkryło włamanie izraelskich hakerów do swoich systemów w 2014 roku i rok później poinformowało o nim w publicznym raporcie, nie wskazując jednak wprost Izraela jako sprawcy. Eugene Kaspersky zapewnił, że jego firmy „nie łączą niewłaściwe powiązania z żadnym rządem, w tym z władzami Rosji”.
Eksperci wskazują jednak, że w branży związanej z cyberbezpieczeństwem od kilku lat pojawiają się podejrzenia wobec Kaspersky Lab, a przedstawiciele władz USA, których opinię przytacza „WP”, twierdzą, że produkty rosyjskiego producenta były wykorzystywane nie tylko do ochrony komputerów klientów, ale także jako platforma dla działalności szpiegowskiej.
Z powodu tych podejrzeń we wrześniu amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa narodowego nakazało wszystkim cywilnym agencjom rządowym usunięcie ze swoich komputerów oprogramowania Kaspersky Lab. Jako powód podano „ryzyko, że rząd Rosji, działając samodzielnie lub w zmowie z Kaspersky (Lab), może wykorzystać dostęp zapewniany mu przez produkty tej firmy do kompromitowania informacji rządu i rządowych systemów informacyjnych”, co „stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA”.