Nowoczesna chce ukarania posła Andruszkiewicza. Powód? „Obraził Petru”

Poseł Andruszkiewicz nazwał Ryszarda Petru „zerem” (fot. arch. PAP/Leszek Szymański/PAP/Paweł Zechenter)

Klub parlamentarny Nowoczesnej złożył wniosek do Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie posła Adama Andruszkiewicza z Kukiz'15 – dowiedział się portal tvp.info.

Andruszkiewicz: Merkel i Juncker mają dziś na rękach krew niewinnych ludzi

– Zamachy są konsekwencją cynicznej polityki unijnych liderów, którzy zaprosili do Europy islamskich imigrantów. Uważam, że europejscy politycy,...

zobacz więcej

Zdaniem przewodniczącej klubu Katarzyny Lubnauer, poseł Andruszkiewicz miał „wykazać się brakiem poszanowania godności posła Petru oraz kierować się niemerytorycznymi względami w imię walki politycznej”.

Jak mówi poseł Andruszkiewicz w rozmowie z portalem tvp.info, chodzi o konkretne wypowiedzi na temat lidera Nowoczesnej, Ryszarda Petru.

– We wniosku o postawienie mnie przed Komisją, czytam, że chodzi przede wszystkim o zdanie, które skierowałem w kierunku Ryszard Petru, kiedy on ukarał swojego posła za noszenie biało-czerwonej opaski naszych Bohaterów z Narodowych Sił Zbrojnych. Uznałem to za sytuację skandaliczną i jasno określiłem, że przy naszych bohaterach, Ryszard Petru jest po prostu zerem – stwierdził Andruszkiewicz.
 
– Nie zgadzam się z wnioskiem Nowoczesnej. Jeśli ktoś, kto w mojej opinii, nie zrobił nic dobrego dla Polski, a wręcz często jej szkodzi - karze posła za to, że chciał uczcić pamięć ludzi, którzy oddali życie za wolną Polskę – to sytuacja skandaliczna. To Ryszard Petru mam nadzieję, kiedyś za swoje działania odpowie – dodał w rozmowie z portalem tvp.info.

Andruszkiewicz: jak najszybciej trzeba zrobić porządek z Sądem Najwyższym

– Jak najszybciej trzeba zrobić porządek z Sądem Najwyższym. Prezes Gersdorf broni publicznie kast III RP. Prezes SN to jednocześnie przewodniczący...

zobacz więcej

Donosy Nowoczesnej do Brukseli

Poseł Andruszkiewicz przypomniał, że Ryszard Petru zapraszał do monitorowania sytuacji w Polsce organizacje międzynarodowe, co w jego opinii jest „jawnym działaniem przeciwko własnej Ojczyźnie i powinno być w przyszłości również rozliczone”.

Petru w kwietniu w liście do przewodniczącego grupy Grupy ALDE (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy) Guya Verhofstadta doniósł w liście na Polskę. „Polska z dnia na dzień coraz bardziej przestaje być demokratycznym państwem prawa” – napisał Petru do brukselskiego urzędnika. Podczas kongresu ALDE, który odbył się w grudniu ub. r. w Warszawie, Guy Verhofstadt wskazał na Polskę mówiąc o szerzącym się w wielu krajach populizmie. Jak mówił, PiS po przejęciu władzy paraliżuje Trybunał Konstytucyjny, ogranicza i kontroluje media.

Podczas styczniowej debaty kandydatów na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Verhofstadt opowiedział się za nałożeniem na Polskę sankcji, jeśli rząd nie wypełni zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie praworządności.

źródło:
Zobacz więcej