„To bezprawie trzeba absolutnie zakończyć”; „Wykluczenie samych kuratorów to jest za mało”

– To bezprawie które panowało to absolutnie trzeba zakończyć, rozliczyć dlaczego do tego doszło i wprowadzić takie zmiany, żeby nigdy w przyszłości nikt nie był wyrzucony ze swojego domu – stwierdziła na antenie TVP Info posłanka PiS Joanna Kopcińska odnosząc się do warszawskiej reprywatyzacji i zapowiedzi tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. – Wykluczenie samych kuratorów to jest za mało – podkreślał Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.

Reprywatyzacja na nowo – założenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej

20 proc. rekompensaty i wygaszenie roszczeń do nieruchomości – o założeniach projektu ustawy reprywatyzacyjnej piszą w środę „Rzeczpospolita” i...

zobacz więcej

Około 150 postępowań prowadzi prokuratura w sprawie warszawskiej reprywatyzacji. W kilku sprawach postawiono zarzuty. Równolegle decyzje administracyjne bada komisja weryfikacyjna. To najlepiej obrazuje skalę „dzikiej reprywatyzacji” w stolicy.

– To bezprawie które panowało to absolutnie trzeba zakończyć, rozliczyć dlaczego do tego doszło i wprowadzić takie zmiany, żeby nigdy w przyszłości nikt nie był wyrzucony ze swojego domu – stwierdziła na antenie TVP Info Joanna Kopcińska.

Uregulować to ma tzw. duża ustawa reprywatyzacyjna, która w południe przedstawi przewodniczący komisji weryfikacyjnej, wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki.

– Koniec oddawania kamienic „na kuratorów”, koniec oddawania kamienic na reaktywowane spółki, koniec oddawania kamienic na osoby zmarłe, koniec handlowania roszczeniami. I najważniejsza rzecz – koniec oddawania kamienic czy nieruchomości razem z ludźmi – zapowiedział.

– Wykluczenie samych kuratorów to jest za mało – podkreślał Zembaczyński z Nowoczesnej. – Dyskusyjna może być również kwestia poziomu rekompensaty – dodał.

Projekt nie przewiduje bowiem zwrotu w naturze, lecz odszkodowanie w wysokości maksymalnie 20 proc. wartości nieruchomości w momencie nacjonalizacji.

– Nie wiem, czy będzie to rzeczywiste zrealizowanie sprawiedliwości czyli oddanie prawowitym właścicielom nieruchomości z poszanowaniem praw lokatorów, którzy zamieszkują część z tych nieruchomości, czy będzie to po prostu zamknięcie tematu czyli zamiecenie problemu pod dywan – stwierdził z kolei Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz'15.

Poseł PO Robert Kropiwnicki podkreślał z kolei, że część problemów związanych z reprywatyzacją udało się załatwić dzięki tzw. małej ustawie reprywatyzacyjnej.

– Nie ma możliwości od 2016 roku, kiedy weszła w życie ustawa uchwalona przez nas w 2015 roku ustanawiania kuratorów. To co pokazuje teraz komisja to są sprawy z 2010, 2011 czy 2012 roku, z czasu gdy było możliwe ustanawianie kuratora dla osób nieznanych z miejsca pobytu – podkreślał.

źródło:
Zobacz więcej