RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Hiszpański rząd ostrzega premiera Katalonii przed „nieodwracalnymi” krokami

W nieuznawanym przez rząd w Madrycie referendum mieszkańcy Katalonii opowiedzieli się za secesją (fot. REUTERS/Ivan Alvarado)
W nieuznawanym przez rząd w Madrycie referendum mieszkańcy Katalonii opowiedzieli się za secesją (fot. REUTERS/Ivan Alvarado)

Rzecznik rządu Hiszpanii Inigo Mendez de Vigo wezwał we wtorek premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, by „nie podejmował nieodwracalnych działań”. Po południu Puigdemont ma wystąpić na sesji parlamentu Katalonii; możliwe, że proklamuje niepodległość regionu.

Secesja Katalonii już dziś? Zbiera się parlament prowincji

Ważą się losy kryzysu między hiszpańskim rządem centralnym a administracją Katalonii. Lider lokalnego rządu Carles Puigdemont wystąpi dzisiaj w...

zobacz więcej

– Chciałbym prosić pana Puigdemonta, by nie podejmował żadnych nieodwracalnych działań, by nie wchodził na żadną drogę bez powrotu, by nie składał żadnej jednostronnej deklaracji niepodległości i by powrócił do praworządności – mówił na konferencji prasowej Mendez de Vigo.

Dodał, że „Europa wyraźnie powiedziała, iż nie zaakceptuje żadnej jednostronnej deklaracji niepodległości Katalonii”. Europejscy przywódcy ostrzegali władze tego autonomicznego regionu Hiszpanii, że niepodległa Katalonia zostałaby automatycznie wykluczona z Unii Europejskiej. – Więc nie należy robić niczego, co ostatecznie nie będzie miało żadnego efektu – kontynuował rzecznik rządu w Madrycie.

Kluczowa decyzja

Puigdemont jeszcze we wtorek, o godz. 18, ma wystąpić w parlamencie Katalonii i omówić obecną sytuację polityczną. Niektórzy komentatorzy spodziewają się, że katalońscy deputowani popierający secesję mogą wówczas proklamować niepodległość regionu. Według regionalnego rządu katalońskiego, w referendum niepodległościowym z 1 października, uznanym przez władze Hiszpanii za nielegalne, 90,18 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu; w plebiscycie wzięło udział ok. 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapowiedział, że w przypadku jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez Katalonię może tymczasowo zawiesić autonomię regionu. Zdarzyłoby się to po raz pierwszy od czasów przywrócenia demokracji w Hiszpanii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej