„Polska gospodarka urośnie szybciej, niż prognozuje MFW”

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego wzrost PKB będzie wyższy niż zakładany przez MFW (fot. REUTERS/Kim Kyung-Hoon)

– Prognozy MFW dot. wzrostu gospodarczego są dość konserwatywne – powiedział Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion, komentując wtorkowe prognozy MFW dla Polski. Jego zdaniem wzrost PKB będzie wyższy niż zakładane przez Fundusz 3,8 proc. PKB.

Nowelizacja ustawy o CIT. Dane podatkowe największych firm zostaną upublicznione?

Rząd może zdecydować we wtorek, czy dane podatkowe największych firm powinny być publicznie dostępne, jak proponuje resort finansów. Rozwiązanie to...

zobacz więcej

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2017 r. wyniesie 3,8 proc., a w 2018 r. 3,3 proc. – wynika z październikowej edycji World Economic Outlook. W kwietniu ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2017 r. wyniesie 3,4, a w 2018 r. będzie na poziomie 3,2 proc.

– Jeżeli porównamy te prognozy z tym, o czym mówiła ostatnio agencja ratingowa Moody's, która prognozowała 4,3 proc. PKB w tym roku, to 3,8 proc. wygląda bardzo skromnie – powiedział ekspert.

Moody's bliżej prawdy

Jego zdaniem bliższe prawdy są szacunki Moody's niż MFW. – Myślę, że ten wzrost będzie wyższy niż 3,8 proc. Będzie w okolicach 4-4,1 proc., może nawet nieco wyżej. MFW jest zbyt ostrożny, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy – ocenił Kuczyński.

Ekspert odniósł się też do prognoz MFW dotyczących inflacji. MFW przewiduje, że inflacja na koniec 2017 r. wyniesie 1,9 proc., a na koniec 2018 r. 2,6 proc., czyli odpowiednio o 0,4 pkt. proc. niżej i 0,2 pkt. proc. wyżej niż w prognozach kwietniowych.

– Myślę, że MFW nie docenia inflacji w tym roku. Może być nieco wyższa niż 1,9 proc., bo ostatni odczyt wstępny inflacji GUS mówił o 2,2 proc. za ostatni miesiąc. Był on więc zdecydowanie wyższy, niż oczekiwaliśmy – wskazał Kuczyński.

Dobre wieści dla gospodarki. Rośnie liczba małych przedsiębiorstw

W 2016 r. działalność gospodarczą w Polsce prowadziło 2 mln 4 tys. mikroprzedsiębiorstw. To o 5,2 proc. więcej niż w 2015 r. i 16,8 proc więcej niż...

zobacz więcej

Inflacja

Jego zdaniem MFW jednak „niewiele się pomylił”. – Presja płacowa w tym roku może jeszcze się nie przełoży na inflację, więc być może rzeczywiście będzie to ok. 2 proc. na koniec 2017 roku – zaznaczył.

Kuczyński dodał, że prognoza na koniec 2018 r. mówiąca o 2,6 proc. inflacji jest wyższa, niż zakłada rząd. – Rząd w projekcie budżetu założył 2,3 proc. – podkreślił. Dodał, że dla tych, którzy będą kupowali, czyli dla zwykłych Polaków, to nie jest dobra informacja, ale dla rządu i dla budżetu - dobra, bo im wyższa inflacja, tym wyższe wpływy do budżetu.

– Prognoza MFW dla 2018 r. jest bardziej wiarygodna niż to, co jest w budżecie. Dlatego że presja płacowa plus rozkręcające się inwestycje samorządowe przed wyborami i rządowe przed wyborami - jedne w 2018 roku, drugie w 2019 roku - podkręcą nie tylko wzrost płac, ale również ceny różnych materiałów. I ta inflacja rzeczywiście może być bliższa 3 proc. niż 2 proc. – ocenił Kuczyński.

źródło:

Zobacz więcej