Raport

Epidemia koronawirusa

Polskie autobusy w Wilnie. Solaris wygrał przetarg

Wartość przetargu to prawie 40,5 mln euro. (fot. Materiały prasowe)

Władze Wilna poinformowały, że polska spółka "Solaris Bus & Coach" wraz z bankiem "Luminor" wygrała przetarg na dostarczenie nowych autobusów.

JP Morgan w Polsce. Zatrudni 3 tys. osób. „Dowód zaufania do polskiej gospodarki”

– Decyzja o ulokowaniu w Polsce jednej z siedzib JP Morgan, największego pod względem kapitalizacji banku na świecie, to dowód zaufania do naszej...

zobacz więcej

Solaris pokonał w przetargu spółkę „Adampolis” z „UniCredit Leasing”. Jak powiedział Polskiemu Radiu kierownik departamentu transportu w samorządzie miasta Wilna Kastytis Lubys, oferta polskiej firmy była korzystniejsza ekonomicznie.

– Mimo, że ceny zaoferowane przez obie spółki były podobne, to Solaris zobowiązał się dostarczyć pierwszą partię autobusów w ciągu 158 dni od podpisania umowy, a całość w ciągu 272 dni – dodaje szef departamentu.

– Dla Wilna to ważne kryterium, aby nowe, wygodne autobusy pojawiły się w mieście jak najszybciej - wyjaśnił Lubys.

Miasto zdecydowało się na zakup 100 autobusów dwuosiowych i 50 autobusów przegubowych trzyosiowych w formie leasingu. Wartość przetargu to prawie 40,5 mln euro.

We wrześniu władze Wilna poinformowały, że „Solaris Bus & Coach” dostarczy w przyszłym roku 41 nowych trolejbusów. Wileński przewoźnik dysponuje flotą 389 autobusów. Większość z nich ma już ponad 14 lat. Po mieście jeżdżą też 252 trolejbusy, z których część służy już od 21 lat.

Z komunikacji miejskiej codziennie korzysta około pół miliona pasażerów.

Zobacz więcej