RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zbigniew Gryglas odchodzi z Nowoczesnej. „Znaczne rozbieżności między poglądami posła a linią programową N.”

Poseł Zbigniew Gryglas odszedł z Nowoczesnej (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Poseł Zbigniew Gryglas odszedł z Nowoczesnej (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Poseł Zbigniew Gryglas odszedł z Nowoczesnej. Poszło o „rozbieżności w różnych merytorycznych kwestiach dotyczących wizji państwa, społeczeństwa, gospodarki, a także światopoglądu są tak dalekie i tak głębokie, że nie ma sensu kontynuować tak bliskiej współpracy”. Rzeczniczka ugrupowania Paulina Hennig-Kloska powiedziała, że to wspólna decyzja Gryglasa i Ryszarda Petru.

„Osobiście bym tego typu zarzutów nie sformułował”

– Część z tych sformułowań jest zbyt ostra – ocenił w programie „Cztery strony” Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej, pytany o odezwę liderów opozycji. –...

zobacz więcej

– Po wspólnej dyskusji przeprowadzonej pomiędzy przewodniczącym Nowoczesnej Ryszardem Petru a Zbigniewem Gryglasem doszli oni do wniosku, że rozbieżności w różnych merytorycznych kwestiach dotyczących wizji państwa, społeczeństwa, gospodarki, a także światopoglądu są tak dalekie i tak głębokie, że nie ma sensu kontynuować tak bliskiej współpracy, czyli bycia członkiem naszej partii i bycia członkiem klubu Nowoczesnej – powiedziała Hennig-Kloska.

– Spójność ideowa to element, na który my jako klub stawiamy. Jeśli któryś z członków nagle stawia pod znakiem zapytania te idee, z którymi szliśmy do wyborów, to coś jest nie tak, a my jesteśmy naszym wyborcom winni trwałość w poglądach – dodała.

Ws. decyzji Gryglas i Petru wydali wspólne oświadczenie. Czytamy w nim, że po dyskusji doszli do wniosku, że „istnieją znaczne rozbieżności merytoryczne między poglądami posła Zbigniewa Gryglasa a linią programową N”. – Rozbieżności te dotyczą takich kwestii, jak wizja państwa i społeczeństwa, kwestie światopoglądowe – napisano w oświadczeniu. Dodano w nim, że spójność ideowa jest ważna dla każdej partii i dla każdej osoby i nie ma sensu jej w jakiś sposób naginać. – Dlatego postanowiliśmy, że nasze polityczne drogi się rozejdą. Zbigniew Gryglas przestanie być członkiem partii Nowoczesna i klubu poselskiego N. – głosi oświadczenie.

Gryglas ukarany naganą przez Petru. Opaska NSZ na ramieniu to „postawa sprzeczna z ideami Nowoczesnej”

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru udzielił posłowi Zbigniewowi Gryglasowi nagany za „zajmowanie postaw sprzecznych z programem i ideami Nowoczesnej”....

zobacz więcej

Nowoczesnej liczy 26 posłów

– Wierzymy, że nadal będziemy współpracować w obszarach wymagających wspólnych działań szczególnie tam, gdzie wymagać tego będzie Polska Racja Stanu – napisano w oświadczeniu.

Zbigniew Gryglas od maja tego roku pełnił funkcję sekretarza klubu Nowoczesnej, zajmował też miejsce w prezydium tego klubu.

W połowie września lider Nowoczesnej udzielił Gryglasowi nagany w związku z jego wystąpieniem na posiedzeniu Sejmu w opasce Narodowych Sił Zbrojnych.

Hennig-Kloska tłumaczyła wówczas, że nagany udzielono mu za „zajmowanie postaw sprzecznych z programem i ideami Nowoczesnej, w szczególności takich, które mogą być odbierane za przejaw przyzwalania na zachowania nacjonalistyczne i ksenofobiczne”.

– Nie da się ukryć, że szczególne uznanie, jakie wyraził pan poseł dla Narodowych Sił Zbrojnych, zostało przez grono naszych sympatyków i członków tak odebrane – tłumaczyła Hennig-Kloska. Wskazała, że o naganę dla Gryglasa wnioskował zarząd Nowoczesnej, taki wniosek został też wyrażony w stanowisku Rady Regionu Warszawskiego partii.

Po odejściu posła Gryglasa klub Nowoczesnej liczy 26 posłów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej