RAPORT

Pogarda

Analogowa podróż na Marsa. Wyjątkowa misja w Pile

Misja potrwa dwa tygodnie (fot. FB/MARS - Modular Analog Research Station)
Misja potrwa dwa tygodnie (fot. FB/MARS - Modular Analog Research Station)

Najnowsze

Popularne

Rusza polska analogowa misja na Marsa. Baza Habitat Lunares mieści się w Pile (woj. wielkopolskie). Wśród członków załogi jest niepełnosprawny astronauta.

Polski robot ruszy na podbój Marsa. Kret pokonał konkurencję

Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku – oświadczył dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret HP3...

zobacz więcej

Habitat Lunares to symulowana baza kosmiczna i laboratorium badawcze. Panują w niej warunki analogiczne do tych, które astronauci znajdą w prawdziwej bazie na Księżycu lub Marsie. Pilska baza to – jak podkreślają twórcy – jedyne takie miejsce w Europie. Rozpoczęła działalność pod koniec lipca.

Podczas rozpoczynającej się w niedzielę dwutygodniowej misji prowadzone będą m.in. badania nad percepcją czasu i zegarem biologicznym. Zaplanowano też testy innowacyjnych polskich technologii oraz symulowanie ekstremalnej wersji misji kosmicznej, podczas której doszło do wypadku i jeden z astronautów jest osobą niepełnosprawną.

Odcięci od świata

Analogowi astronauci będą odcięci od świata zewnętrznego – nie będą wiedzieć, która jest godzina i jaka pora dnia na zewnątrz. Komunikacja z nimi będzie opóźniona o 20 minut, tak jak podczas przebywania na Marsie.

Według założeń projektu, pilska baza ma umożliwić zbadanie zachowania ludzi w warunkach izolacji, osamotnienia oraz życia i pracy na bardzo małej przestrzeni. Panujące w niej warunki są podobne do tych, jakie będą mieli astronauci w przyszłej bazie na Księżycu czy Marsie.

Oświetlenie wewnątrz habitatu będzie sterowane zdalnie z siedziby Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii.

Radek Grabarek, jeden z organizatorów przedsięwzięcia, zwraca uwagę, że tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznano właśnie za badania z dziedziny chronobiologii.

NASA zaprezentowała „kosmiczny” łazik. Będzie eksplorował Marsa [WIDEO]

Wygląda jak luksusowy samochód terenowy, ale w rzeczywistości jest prototypem marsjańskiego łazika. NASA zaprezentowała nowy pojazd w Muzeum...

zobacz więcej

Seria testów

Organizatorzy przedsięwzięcia podali, że w ramach prowadzonych eksperymentów testowane będą wynalazki i urządzenia polskich twórców i producentów m.in. innowacyjny wózek inwalidzki, bioniczna proteza ręki, czy specjalnie przygotowana do warunków ekstremalnych żywność.

Analogowi astronauci mieszkają w habitacie składającym się z modułów: sypialnego, kuchni, biura, laboratorium biologicznego, laboratorium analitycznego, magazynu ze sprzętem, siłowni oraz łazienki. Moduły bazy ułożone są w półokręgu wokół siebie. Dzięki temu przestrzeń między nimi również można zagospodarować na miejsce do odpoczynku. Nad tą wolną przestrzenią zamontowana jest kopuła, która łączy wszystkie moduły ze sobą.

Całość połączona jest symulowaną śluzą powietrzną z wnętrzem dawnego lotniczego hangaru. Wysypany jest tam piasek, porozrzucane kamienie i skały, które symulują powierzchnię Marsa i Księżyca. Aby wyjść „na powierzchnię planety”, uczestnicy misji będą musieli założyć kombinezon kosmiczny.

Pierwotnie baza miała działać w okolicach Tarnowa (Małopolska), ostatecznie twórcy projektu zdecydowali się przenieść ją do Piły. Pod uwagę wzięta została przede wszystkim możliwość skorzystania z wnętrza hangaru, który umożliwia prowadzenie symulacji w każdych warunkach pogodowych i niezależnie od pory dnia czy nocy na zewnątrz. Zbudowany w podtarnowskim Rzepienniku Biskupim habitat został przewieziony do Wielkopolski i złożony w zmodyfikowanej konfiguracji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej