RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Parlament nie jest notariuszem pana prezydenta, będą poprawki”

– Wydaje się, że jesteśmy bliscy porozumienia. PiS poszło na szereg ustępstw, ale też parlament nie jest notariuszem pana prezydenta – powiedział w programie „Woronicza 17” wiceszef MON i poseł PiS Michał Dworczyk, zapowiadając poprawki do prezydenckich projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa. Prof. Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP wyraził nadzieję, że uda się znaleźć „rozsądną równowagę”. – Zastraszacie prezydenta, uruchomiliście machinę propagandową – oburzał się Marcin Kierwiński, poseł PO.

„Prezydentowi zależy na reformie wymiaru sprawiedliwości”

– Jeżeli nie dojdzie do reformy wymiaru sprawiedliwości, to elektorat PiS obrazi się na Andrzeja Dudę – mówił w „Salonie dziennikarskim” TVP Info...

zobacz więcej

Dwie godziny trwało w piątek spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS w sprawie reformy sądownictwa. Głównym tematem rozmowy były prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Po spotkaniu rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała, że partia poszła na „ogromne ustępstwa”. – Zgodziliśmy się na wybór członków KRS 3/5 głosów, na wyeliminowanie roli ministra sprawiedliwości, na to, że KRS będzie wybierany ponadpartyjnie – powiedziała. Zaznaczyła jednocześnie, że PiS „z całą pewnością będzie panu prezydentowi przedstawiać poprawki do projektów”.

„Różnice są obecnie zmniejszane”

– Ważne jest to, że odbywają się rozmowy i – jak mówią rzecznicy z obu stron – jest wola kompromisu. Są rzeczywiste różnice i one są obecnie zmniejszane. Mam nadzieję, że uda się znaleźć rozsądną równowagę – powiedział w TVP Info prof. Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP.

Powtórzył, że „kluczowy punkt” w stanowisku Andrzeja Dudy „jest taki: prezydent nie zgadza się, żeby jedna partia miała pełną kontrolę w KRS w nowym rozdaniu”.

„Bardzo blisko tego, by prezydenckie projekty ws. KRS i SN przeszły przez parlament”

– Najważniejsze elementy, na których prezydentowi zależało, będą utrzymane – powiedział na antenie radiowej Trójki Krzysztof Szczerski, szef...

zobacz więcej

„Uczestnicy debaty to państwowcy”

– Bardzo dobrze, że trwa dialog. Wydaje się, że jesteśmy bliscy porozumienia i to jest optymistyczne. PiS poszło na szereg ustępstw, ale też – jak sam prezydent powiedział – parlament nie jest notariuszem pana prezydenta, więc pewne poprawki może składać. I klub PiS te poprawki niebawem w formie pisemnej przedstawi – powiedział wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk (PiS).

– Jestem dobrej myśli, ponieważ zarówno pan prezydent, zarówno pan prezes, jak i w ogóle wszyscy uczestnicy tej debaty to są państwowcy i kierują się przede wszystkim dobrem Polski. W związku z tym jestem pewny, że dobry kompromis zostanie wypracowany – dodał.

Cymański: głównym rozgrywającym jest Kaczyński, a nie żaden Ziobro

Tadeusz Cymański, jeden z filarów Solidarnej Polski krytycznie odniósł się do postawy lidera swojego ugrupowania, ministra sprawiedliwości,...

zobacz więcej

„Traktujecie prezydenta jak notariusza”

Inaczej relacje między prezydentem i liderem PiS widzi Marcin Kierwiński (PO). Zwrócił uwagę, że Jarosław Kaczyński określił weta prezydenta mianem „incydent”. – Traktujecie prezydenta jak notariusza waszej woli. Zastraszacie prezydenta, uruchomiliście machinę propagandową – mówił poseł Platformy Obywatelskiej. Ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość „formatuje głowę państwa do wyobrażeń Jarosława Kaczyńskiego”.

Polityk Nowoczesnej Zbigniew Gryglas zauważył, że „z całą pewnością reforma wymiaru sprawiedliwości musi polegać na zmianach personalnych, ale głównie jednak na zmianach proceduralnych czy strukturalnych, bo to jest dzisiaj ważniejsze”. – Musimy przede wszystkim dokonać reformy tego podstawowego wymiaru sprawiedliwości w sądach rejonowych i okręgowych. Ja się dziwię kolegom z PiS, że nie robią właśnie tego w takiej kolejności . Należy zaczynać od tego, na czym obywatelom zależy najbardziej – powiedział.

Jarosław Kaczyński: Aby wygrywać kolejne wybory, trzeba być razem

– Musimy spełnić warunek niespełniony po 1989, 1990 roku: musimy zbudować sprawne, silne państwo, to długa droga – powiedział w sobotę prezes PiS...

zobacz więcej

„Sądy trzeba oczyścić, rozmawiajmy”

Adam Struzik (PSL) zapytany o konieczność zmian personalnych w wymiarze sprawiedliwości ocenił, że „oczywiście wszelkie patologie muszą być eliminowane”. Jednak dodał, że „nie możemy patologii zastąpić inną patologią i zmonopolizowaniem przez jedną partię polityczną wymiaru sprawiedliwości”.

Na konieczność niezwłocznych zmian kadrowych wskazał natomiast poseł Kukiz ’15 Adam Andruszkiewicz. – Jeżeli od obywateli wymaga się, żeby stali na baczność przed sądem, to obywatele mają prawo wymagać, że przed sądem mają do czynienia z uczciwymi ludźmi, a nie z przedstawicielami jakichś gangów – podkreślił. – Sądy trzeba oczyścić i bardzo dobrze, że są spotkania, rozmawiajmy o tym wspólnie – podsumował polityk Kukiz’15.

teraz odtwarzane
Adam Andruszkiewicz: obywatele mają prawo wymagać, żeby w sądach zasiadali uczciwi ludzie, a nie przedstawiciele gangówAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej