RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Katolickie Noble” przyznane. Laureatem nagrody Totus Tuus Jerzy Kalina

Podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono „katolickie Noble” – nagrody TOTUS TUUS, przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wyróżnienie honoruje osoby i instytucje, których działalność przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania świętego Jana Pawła II.

Film TV Biełsat triumfuje w Kijowie

Film „Archimandryta” w reż. Jerzego Kaliny, wyprodukowany na zlecenie Telewizję Biełsat przez TVP Białystok, otrzymał pierwszą nagrodę na X...

zobacz więcej

Malarz, rzeźbiarz, scenograf, autor przedstawień teatralnych oraz filmów krótkometrażowych i dokumentalnych Jerzy Kalina został laureatem nagrody Totus Tuus 2017, przyznawanej przez Fundację KEP „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej.

Nagroda została przyznana za „stworzenie wyjątkowych w pejzażu polskiej sztuki site-specific-art, dzieł funkcjonujących w precyzyjnie określonym miejscu i czasie oraz artystyczne reakcje na najważniejsze wydarzenia społeczne i religijne w najnowszej historii Polski”. Do jego najwybitniejszych i najbardziej znanych dzieł należą: Pomnik Katyński w Podkowie Leśnej, pomnik Józefa Piłsudskiego w AWF w Warszawie oraz koncepcja Muzeum Katyńskiego w Cytadeli Warszawskiej.

Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślił podczas uroczystej gali, nawiązując do nagród Totus Tuus, że pozwoliły one wydobyć z cienia kilkadziesiąt znaczących środowisk, promujących naukę Jana Pawła II i godność człowieka.

– Jakże wielkie jest to przedsięwzięcie oraz jakie wielkie pole kultury, które zostało zauważone i docenione w związku z Janem Pawłem II – ocenił kard. Nycz.

Nawiązując do XVII Dnia Papieskiego kardynał zauważył, że trafne jest tegoroczne hasło „Idźmy naprzód z nadzieją”. Są to słowa, które sam papież Jan Paweł II w 2001 roku zawarł w dokumencie „Novo millennio ineunte” na początku nowego millenium.

– I dzisiaj sam papież Franciszek dawał wiele razy interpretację do tych słów: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj, zło można zwyciężyć dobrem i to jest źródłem nadziei” – przypomniał kard. Nycz.

Telefon zaufania, szkoła, radio

Hierarcha zwrócił się z apelem, aby podczas niedzielnych obchodów Dnia Papieskiego, być otwartym na przykościelną zbiórkę na fundusz stypendialny na kształcenie uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi, pochodzącej z ubogich rodzin.

W kategorii promocji godności człowieka nagrodzono za pomaganie osobom niepełnosprawnym Jana Arczewskiego, który od 1986 r. prowadzi telefon zaufania dla ludzi zmagających się z fizycznymi dysfunkcjami. Szacuje się, że miesięcznie odbywa on 300 rozmów, a przez 31 lat działalności telefonu odbył ich 31 tys., dając ludziom siłę, by umieli godnie żyć ze swoją niepełnosprawnością.

Nagroda Totus Tuus w kategorii „propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II” przyznana została Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie „za wyjątkową aktywność i organizację procesu dydaktyczno-wychowawczego, w szczególny sposób przyczyniającego się do upowszechniania nauczania Świętego Jana Pawła II na Wileńszczyźnie”.

W kategorii Totus Tuus medialny nagrodzono Radio Plus „za przybliżanie nauczania świętego Jana Pawła II” , w tym za audycję „Nocne Światła” Pawła Krzemińskiego.

Obchody rocznicy ŚDM. „Za owoce, jakie zrodziło spotkanie Kościoła młodych z papieżem”

W podkrakowskich Brzegach młodzi ludzie uczestniczyli w nocnym czuwaniu upamiętniającym Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w lipcu 2016 r. w...

zobacz więcej

Specjalne wyróżnienie za ŚDM

W tym roku decyzją Rady Fundacji została dodatkowo przyznana nagroda specjalna Totus Tuus twórcom muzycznej, choreograficznej i literackiej oprawy wydarzenia Światowych Dni Młodzieży 2016 „za pokazanie na światową skalę, że formalna nowoczesność i merytoryczna tradycyjność mogą w wielu wymiarach tworzyć syntezę w przestrzeni chrześcijańskiej kultury i katolickiego sacrum”.

Gala wręczenia nagród poprzedza zawsze Dzień Papieski, podczas którego zbierane są fundusze na kształcenie uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi, pochodzącej z niezamożnych rodzin.

W uroczystej gali rozdania nagród Totus Tuus uczestniczyli m.in.: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak, prymas-senior abp Józef Kowalczyk, kard. Stanisław Dziwisz, biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk, przedstawiciele rządu, parlamentu, świata kultury i nauki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej