RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki: DCT Gdańsk to niezwykle ważny projekt dla gospodarki

Terminal kontenerów DCT Gdańsk, który jako jedyny na Bałtyku ma możliwość przyjmowania największych kontenerowców świata, to niezwykle ważny projekt dla polskiej gospodarki – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Polska może stać się liderem elektromobilności

Elektromobilność to pierwsza rewolucja przemysłowa, w której możemy uczestniczyć jako lider, a nie odbiorca technologii – podkreśla wicepremier...

zobacz więcej

W sobotę wicepremier mówił w Gdańsku o nowym planie inwestycyjnym i kolejnych etapach rozwoju terminala kontenerowego DCT Gdańsk. Przyjmuje on ponad czterysta kontenerowców rocznie, w tym ponad sto największych na świecie. Szefostwo DCT Gdańsk ogłosiło inwestycje, które w ciągu 3 lat pochłoną 280 mln zł.

Wicepremier podkreślił, że dla polskiej gospodarki jest to niezwykle ważny projekt. – Dlatego Polski Fundusz Rozwoju i BGK, uczestniczą finansowo w rozbudowie potencjału przeładunkowego portu w Gdańsku. Łączna suma pieniędzy zainwestowanych przez instytucje rozwojowe po ponad 1,5 mld złotych – powiedział Morawiecki.

– To jeden z wielkich projektów, który ma pomóc polskim, mniejszym i średnim firmom, uczestniczyć w tym wielkim rozwoju globalnej gospodarki. Tutaj jest jedno z serc globalnej gospodarki. Tu właśnie widać, że przejmujemy część handlu z portów Północnej Europy – dodał wicepremier.

DCT Gdańsk jest największym polskim głębokowodnym terminalem kontenerowym. W 2016 roku przeładował prawie 1,3 mln TEU (TEU – pojemność standardowego kontenera). Pod koniec ubiegłego roku terminal DCT Gdańsk uruchomił nabrzeże T2, podwajając tym samym swoje możliwości przeładunkowe do 3 mln TEU.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej