RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Brytyjskie Szakale i Kojoty nie dadzą się polskiej zimie

Brytyjski sprzęt już wyjechał do Polski (fot. Twitter/Light Dragoons)
Brytyjski sprzęt już wyjechał do Polski (fot. Twitter/Light Dragoons)

Najnowsze

Popularne

Około 150 brytyjskich żołnierzy z pułku rozpoznawczego Light Dragoons z Catterick na północy Anglii dołączy w połowie października do wielonarodowej grupy bojowej NATO koło Orzysza. Część wyposażenia, m.in. pojazdy opancerzone typu Szakal i Kojot, wjechała już do Polski. – Jesteśmy gotowi do służby w Polsce – powiedział major Dan Lenherr.

Polsko-brytyjski traktat obronny ma być gotowy przed końcem roku

Brytyjski wiceminister obrony Mark Lancaster powiedział, że spodziewa się podpisania przed końcem roku polsko-brytyjskiego traktatu o relacjach...

zobacz więcej

Jak powiedział dowódca szwadronu „B” major Dan Lenherr, Brytyjczycy chcą „budować coraz lepsze porozumienie z partnerami w ramach NATO i doskonalić gotowość operacyjną”.

Obecność brytyjskich żołnierzy jest elementem tzw. wysuniętej obecności wojskowej NATO na wschodniej flance. W skład wielonarodowej grupy bojowej wchodzi także ponad 900 żołnierzy z amerykańskiego 2 Pułku Kawalerii Pancernej, ok. 120 żołnierzy z rumuńskiego 205 Batalionu Obrony Powietrznej, a także żołnierze chorwaccy. Grupa batalionowa znajduje się pod taktyczną kontrolą w ramach NATO wraz z polską 15 Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku.

Lenherr, który wcześniej służył w Iraku i Afganistanie, powiedział, że szczególnie cieszy się na możliwość pracy w międzynarodowym zespole. – Istnieje nadrzędna doktryna NATO dotycząca szkolenia, ale oczywiście dopóki nie prowadzi się wspólnych ćwiczeń i operacji, nigdy nie można mieć pełnego zrozumienia i pewności – tłumaczył.

Poznają historię Polski

Dowódca Light Dragoons powiedział, że w ramach przygotowań żołnierze m.in. poznają historię Polski i regionu, co „pozwoli im pojąć wrażliwość Polaków i znaczenie tego, co robią”.

Brytyjczycy planują w Polsce wiele ćwiczeń zwiadowczych, dzięki którym sprawdzą się w działaniu w nowym dla nich terenie i klimacie. W toku przygotowań żołnierze byli m.in. uczulani na okoliczność wyjątkowo srogiej zimy.

Według informacji PAP w połowie października brytyjscy żołnierze z drugiej rotacji mają wziąć udział w dwóch piknikach wojskowych z udziałem lokalnych mieszkańców, które mają się odbyć w Bydgoszczy i Elblągu.

„Lider w NATO”, „niezawodny sojusznik”. Gen. Hodges o Polsce

Polska i Stany Zjednoczone odgrywają znaczącą rolę w budowaniu zdolności NATO do odstraszania – powiedział we wtorek dowódca wojsk lądowych USA w...

zobacz więcej

Decyzja zapadła na szczycie NATO

Decyzja o rozmieszczeniu w Polsce i trzech krajach bałtyckich wielonarodowych batalionowych grup bojowych zapadła na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku. Pierwszą publiczną deklarację wysłania do Polski 150 brytyjskich żołnierzy złożył w lipcu ub. roku brytyjski minister obrony Michael Fallon.

Od konsultacji międzyrządowych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w listopadzie ub.r. trwają także prace nad polsko-brytyjskim traktatem obronnym. Brytyjski wiceminister obrony Mark Lancaster powiedział we wrześniu, że jego podpisanie planowane jest jeszcze na ten rok.

Brytyjscy żołnierze są także obecni w Estonii (ok. 800) i Rumunii, gdzie Królewskie Siły Powietrzne biorą udział w misji obserwacyjnej nad Morzem Czarnym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej