RAPORT

Wojna na Ukrainie

Internauci domagają się reakcji rządu i służb w sprawie Fundacji Otwarty Dialog

Prezes Zarządu Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska oraz Przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek spotkali się w Paryżu ze zwolnionym z francuskiego aresztu ekstradycyjnego Mukhtarem Ablyazovem.  (fot. Materiały prasowe)
Prezes Zarządu Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska oraz Przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek spotkali się w Paryżu ze zwolnionym z francuskiego aresztu ekstradycyjnego Mukhtarem Ablyazovem. (fot. Materiały prasowe)

Nie milkną głosy sprzeciwu wobec działalności Fundacji Otwarty Dialog, której przedstawiciel Bartosz Kramek zasłynął z opublikowania instrukcji pod hasłem „Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!”, która została określona jako nawoływanie do przeprowadzenia polskiego Majdanu. Zdecydowanej reakcji w sprawie działalności FOD domagają się także internauci, którzy przygotowali petycję skierowaną do Premier RP Beaty Szydło oraz przedstawicieli Rządu RP.

Wiceszef MSWiA: Fundacją Otwarty Dialog powinna zająć się ABW

– Fundacja Otwarty Dialog ujawniła swoją działalność w ostatnim czasie. Trzeci sektor został w III Rzeczpospolitej zmitologizowany, że to są...

zobacz więcej

W dokumencie, pod którym podpisało się już ponad 100 osób, czytamy: „W dobie ostatnich medialnych doniesień na temat charakteru funkcjonowania wspomnianej wyżej organizacji pozarządowej, której celem wbrew temu co twierdzą jej założyciele, nie jest walka o demokrację i wolność człowieka, wyrażamy sprzeciw wobec zgody na dalsze funkcjonowanie bez nadzoru ze strony ministra i organów sprawiedliwości. Wszystkie ujawnione do tej pory informacje pozwalają stwierdzić, że FOD i wszelkie podejmowane przez nią działania zagrażają bezpieczeństwu Polski”.

„Idealnym poparcie tej tezy jest opublikowany przez Bartosza Kramka, 16-punktowy manifest na Facebooku, który opisywał kolejne kroki odsunięcia obecnego rządu od władzy. Nie wiadomo, czy Kramek poważnie pisał o >>obaleniu rządu<< czy też chciał tylko dostać się pod parasol ochronny opozycji w celu uwiarygodnienia działalności swojej fundacji, ale bez wątpienia powinien przykuć uwagę polskich służb” – piszą autorzy petycji.

Finansowanie FOD

Petycja podnosi także budzące znaczne kontrowersje kwestie finansów Fundacji Otwarty Dialog, która znaczną część swojej działalności finansuje ze środków pozyskanych od osób związanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym.

„Ponadto, niejasne finansowanie działalność Fundacji przez podmioty z Ukrainy i Rosji, pozwalają wysnuć wniosek, że Fundacja ta jest niczym innym jak rosyjskim narzędziem, którego przeznaczeniem jest pranie brudnych pieniędzy pochodzących z Rosji i Ukrainy, pod przykrywką walki o demokrację w Polsce” – czytamy w petycji.

Przytacza ona także ścisłe powiązania FOD z obywatelami krajów byłego ZSRR oskarżonymi o poważne przestępstwa, takie jak zlecenie zabójstwa czy defraudacja miliardów dolarów.

Fundacja „Otwarty Dialog” na kontrmanifestacji w Warszawie

Jak doniosło Polskie Radio, w serwisie społecznościowym Twitter, Bartosz Kramek, przewodniczący rady fundacji „Otwarty Dialog”, wraz z żoną...

zobacz więcej

Jak informuje portal wPolityce.pl, Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło już kroki w celu zwiększenia nadzoru nad działalnością Fundacji Otwarty Dialog. Obejmują one:

– Wystąpienie do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy z wnioskiem o ustanowienie przez sąd zarządu przymusowego fundacji oraz zawieszenie jej dotychczasowego zarządu – działając w trybie nadzoru nad przedmiotową fundacją określonym w ustawie z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– Zapytanie do prezes zarządu fundacji, Pani Lyudmyly Kozlovskiej, dlaczego na oficjalnym profilu fundacji na portalu Facebook umieszczane są informacje nawołujące do nielegalnych działań, takich jak zachęcanie do niewywiązywania się z obowiązku uiszczania podatków czy ataki personalne, wymierzone w konkretne osoby oraz dlaczego Pan Bartosz Kramek, przewodniczący rady Fundacji Otwarty Dialog, publikując prywatne posty na swoim profilu na Facebooku równocześnie zamieszcza informację o pełnionej funkcji we władzach fundacji, wzywając m.in. do niepłacenia podatków.

– Wezwanie fundacji do natychmiastowego usunięcia ze stron internetowych, profili na portalach społecznościowych oraz innych publicznych witryn internetowych, zarządzanych, należących lub/i prowadzonych przez fundację, a także wspierających fundację informacji, nawołujących do podejmowania nielegalnych działań, w tym skierowanych pod adresem władz państwowych wskazując, iż w ocenie organu nadzoru publikowane w przestrzeni publicznej wezwania np. do niepłacenia podatków stanowią realne wezwanie do łamania przepisów prawa.

– Wniosek do Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie o przeprowadzenie w fundacji kompleksowej kontroli skarbowej, w związku z zamieszczeniem przez fundację wezwania do powszechnego niepłacenia podatków, która rozpoczęła się z dniem 7 sierpnia br.

Petycja do premier RP Beaty Szydło w sprawie działalności Fundacji Otwarty Dialog

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej