RAPORT

Pogarda

Mazurek po spotkaniu prezydenta z prezesem PiS: wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia

Najnowsze

Popularne

– PiS poszedł na ogromne ustępstwa, jeśli chodzi o prezydenckie projekty dotyczące SN i KRS. Wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia – powiedziała TVP Info rzeczniczka PiS Beata Mazurek po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Trzecie już spotkanie prezydenta z prezesem PiS ws. reformy sądownictwa zakończyło się w piątek ok. godziny 19. Rozmowa trwała dwie godziny i dotyczyła m.in. prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które w ubiegłym tygodniu trafiły do marszałka Sejmu.

– Wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia. PiS poszedł na ogromne ustępstwa. Zgodziliśmy się na wybór członków KRS 3/5 głosów, na to, by wyeliminowana została rola ministra sprawiedliwości, na to, że KRS będzie wybierana ponadpartyjnie – powiedziała TVP Info Mazurek.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości jednocześnie zaznaczyła, że PiS „z całą pewnością będzie panu prezydentowi przedstawiać poprawki do projektów”. Dopytywana, kiedy partia może je zgłosić, odparła, że „w najbliższym czasie”.

– Ta rozmowa dobrze wróży przyszłości reformy wymiaru sprawiedliwości – oceniła z kolei w rozmowie z PAP rzeczniczka PiS. Podkreśliła, że „ma nadzieję, iż do porozumienia związanego z reformą wymiaru sprawiedliwości dojdzie”.

Episkopat Polski: biskupi nie organizowali spotkania Duda-Kaczyński. To „fake news”

Informacja, jakoby strona kościelna chciała doprowadzić do spotkania prezydenta z prezesem PiS, jest informacją fałszywą – oświadczył rzecznik KEP...

zobacz więcej

„Warunki brzegowe”

Tuż po spotkaniu rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że w najbliższym czasie klub PiS zamierza zgłosić poprawki do ustaw o KRS i SN przedstawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

– Pan prezydent zadeklarował, że dopiero kiedy poprawki dostanie na piśmie, będzie mógł się do nich odnieść. Prezydent powtórzył, jakie są warunki brzegowe, te, z których nie ustąpi – powiedział Łapiński.

O samej rozmowie prezydenta z prezesem PiS powiedział: „To była dobra rozmowa, nawet bardzo dobra rozmowa”.

Dodał również, że prezydent w czasie rozmowy z prezesem PiS, powtórzył, że jego warunki brzegowe, z których nie ustąpi, dotyczą kwestii przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i wyboru KRS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej