Parlament Katalonii zbierze się w poniedziałek. Katalończycy ogłoszą niepodległość?

W niedzielę ok. 900 osób zostało rannych w wyniku starć z policją (fot. PAP/EPA/MARTA PEREZ)

– Kataloński parlament zbierze się w poniedziałek, wbrew orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Hiszpanii zakazującemu sesji, na której może zostać proklamowana niepodległość regionu – poinformował w piątek członek autonomicznego rządu Katalonii Raul Romeva.

Rząd Hiszpanii przeprasza za użycie siły wobec demonstrantów

Przedstawiciel hiszpańskiego rządu w Katalonii Enric Millo przeprosił za użycie siły w czasie niedzielnego referendum niepodległościowego. W...

zobacz więcej

Romeva, który odpowiada za sprawy międzynarodowe, powiedział BBC, że regionalny parlament podejmie decyzję na temat secesji.

– Parlament przedyskutuje, parlament zbierze się. Będzie debata i to jest ważne – oznajmił polityk, pytany o to, co się stanie w poniedziałek. Według niego kryzys zostanie rozwiązany politycznie a nie na drodze sądowej.

W czwartek hiszpański Trybunał Konstytucyjny nakazał tymczasowe zawieszenie zaplanowanej na poniedziałek sesji parlamentu Katalonii. Oczekuje się, że podczas posiedzenia może zostać proklamowana niepodległość regionu po referendum z 1 października, które wcześniej zostało uznane za nielegalne przez Trybunał. Ze wstępnych wyników referendum wynika, że 90 proc. głosujących poparło oderwanie się tego regionu od Hiszpanii.

Frekwencja w głosowaniu wyniosła ok. 43 proc., a ci Katalończycy, którzy wolą, aby ich region pozostał częścią Hiszpanii, zbojkotowali referendum.

Około 900 rannych w starciach z policją


Z sondaży przeprowadzanych przed referendum wynikało, że ok. 40 proc. mieszkańców Katalonii popierało secesję. Jednak większość ankietowanych chciała przeprowadzenia referendum, a brutalne działania policji podczas głosowania zbulwersowały Katalończyków bez względu na poglądy polityczne.

W niedzielę ok. 900 osób zostało rannych w wyniku starć z policją, która usiłowała uniemożliwić głosowanie w referendum, blokując dostęp do lokali wyborczych, konfiskując urny i karty wyborcze. Doszło też do konfrontacji między funkcjonariuszami katalońskiej policji a skierowaną do tego regionu przez Madryt Gwardią Cywilną.

źródło:

Zobacz więcej