Rząd Hiszpanii przeprasza za użycie siły wobec demonstrantów

Była to pierwsza tego rodzaju wypowiedź przedstawiciela władz w Madrycie od czasu niedzielnych zamieszek (fot. REUTERS/Albert Gea}

Przedstawiciel hiszpańskiego rządu w Katalonii Enric Millo przeprosił za użycie siły w czasie niedzielnego referendum niepodległościowego. W starciach policji z mieszkańcami kraju zostało rannych około 900 osób.

Trybunał zawiesza sesję parlamentu Katalonii, rząd wysyła wojsko

Hiszpański premier Mariano Rajoy zaapelował w czwartek do szefa rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta, aby najszybciej jak to możliwe porzucił swoje...

zobacz więcej

W wywiadzie telewizyjnym Enric Millo wyraził żal i przeprosił w imieniu policjantów, którzy interweniowali wobec ludzi, chcących głosować w referendum. Hiszpański rząd uważa je za nielegalne.

Była to pierwsza tego rodzaju wypowiedź przedstawiciela władz w Madrycie od czasu niedzielnych zamieszek. Zdaniem komentatorów może to być gest pojednawczy wobec przywódców Katalonii.

Po referendum, w którym 90 procent uczestników opowiedziało się za oderwaniem od Hiszpanii, katalońscy politycy zapowiadają ogłoszenie niepodległości.

źródło:
Zobacz więcej