Kościół pomoże rozwiązać kryzys w Katalonii? Duchowni podjęli się mediacji

Jaka przyszłość czeka Katalonię? (fot. PAP/EPA/ALBERTO ESTEVEZ)

Kataloński rząd regionalny zwrócił się do arcybiskupa Barcelony o podjęcie się mediacji w kryzysie związanym z referendum w Katalonii - wynika ze źródeł barcelońskiej kurii, na które powołuje się dziennik „Avvenire”, organ Episkopatu Włoch. Tymczasem organizacja przeciwników niepodległości Katalonii – Katalońskie Społeczeństwo Obywatelskie – wezwała do udziału w wielkiej manifestacji w niedzielę w Barcelonie na rzecz jedności regionu z resztą kraju.

„Filip VI rozczarował tu wiele osób”. Premier Katalonii krytykuje monarchę

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zapewnił, że jest zwolennikiem negocjacji, które rozwiązałyby kryzys wokół niedzielnego referendum...

zobacz więcej

Źródła kościelne potwierdziły – pisze „Avvenire” - że kardynał Barcelony Joan Josep Omella i Omella oraz opat najważniejszego katalońskiego sanktuarium Montserrat Josep Maria Soler podjęli się mediacji z Madrytem.

Kościół - podkreśla gazeta - „zabiega teraz usilnie o zapobieżenie bratobójczym starciom w Katalonii”.

List do papieża

Na niespełna tydzień przed katalońskim referendum z 1 października zwolennicy pogłębiania emancypacji regionu wśród duchowieństwa katalońskiego - 420 duchownych, jak podała włoska agencja ANSA - napisali do papieża list z prośbą o mediację w celu wyjednania zgody rządu centralnego w Madrycie na przeprowadzenie referendum niepodległościowego.

Hiszpański internetowy magazyn katolicki „Vida Nueva” napisał, że nowy ambasador Hiszpanii w Watykanie, Gerardo Bugallo, oświadczył, iż Stolica Apostolska wypowiada się przeciwko działaniom na rzecz samookreślenia Katalonii jako niemieszczącym się w kategoriach procesu dekolonizacyjnego.

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej na razie nie chciał komentować informacji dziennikarza „Vida Nueva” na ten temat.

Tymczasem Organizacja przeciwników niepodległości Katalonii - Katalońskie Społeczeństwo Obywatelskie organizuje w niedzielę w Barcelonie manifestację na rzecz jedności regionu z resztą kraju. Demonstracja organizowana jest pod hasłem „Wystarczy! Odzyskajmy rozsądek!”

SCC w apelu wzywa do udziału w niej mieszkańców Katalonii i lojalnych obywateli Hiszpanii z całego kraju, wszystkich, którzy chcą zademonstrować sprzeciw wobec przeprowadzonego w ubiegłą niedzielę - mimo zakazu Trybunału Konstytucyjnego i interwencji policji hiszpańskiej - referendum, w którym większość uczestników opowiedziała się za niepodległością regionu.

Sytuacja w Katalonii wciąż jest napięta. Władze policji Katalonii, Mossos d'Esquadra, ujawniły, że otrzymały łącznie 533 zgłoszenia w sprawie brutalnych interwencji hiszpańskiej policji i Gwardii Cywilnej podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w tym regionie.

Kierownictwo Mossos d'Esquadra wyjaśniło, że każde z doniesień na służby porządkowe wysłane przez Madryt w celu zablokowania plebiscytu, uznawanego za nielegalny przez rząd Mariano Rajoya, ma związek z przypadkami zranienia obywateli.

Służby medyczne Katalonii szacują, że w starciach ze służbami porządkowymi podczas referendum ucierpiało prawie 900 osób. Rząd centralny twierdzi tymczasem, że liczba poszkodowanych została znacznie zawyżona, a „funkcjonariusze stosowali siłę tylko w ostateczności”.

źródło:

Zobacz więcej