RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Parlament Europejski potępia łamanie przez Rosję praw człowieka na Krymie

Ofiarami prześladowań na Krymie są przede wszystkim Tatarzy (fot. Bulent Doruk/Anadolu Agency/Getty Images
Ofiarami prześladowań na Krymie są przede wszystkim Tatarzy (fot. Bulent Doruk/Anadolu Agency/Getty Images

Najnowsze

Popularne

Parlament Europejski przyjął rezolucję, potępiającą łamanie przez Rosję praw człowieka na Krymie. Ofiarami prześladowań są przede wszystkim krymscy Tatarzy – czytamy w dokumencie. Rosyjska aneksja Krymu miała miejsce w 2014 roku. Nie została ona uznana przez wspólnotę międzynarodową.

Ukraina: prześladowania na Krymie. Rosjanie nękają 48 więźniów politycznych

Na okupowanym przez Rosję Krymie znajduje się 48 więźniów politycznych. Połowa z nich to krymscy Tatarzy. Poinformował o tym w ukraińskiej Radzie...

zobacz więcej

Europosłowie domagają się wypuszczenia na wolność więźniów politycznych, w tym liderów Medżlisu – samorządu tatarskiego – Ilmę Umerowa i Achtema Czyjhoza. W dokumencie wskazano na bezprawne uwięzienie 46 opozycjonistów.

Europosłowie wezwali również Europejski Trybunał Praw Człowieka do rozpatrywania skarg prześladowanych mieszkańców Krymu w priorytetowym trybie, gdyż – jak zauważyli – rosyjskie sądy nie dają gwarancji bezstronności.

Europarlament wezwał również do stworzenia międzynarodowych mechanizmów monitorowania praw człowieka na Krymie, w tym do skierowania na półwysep misji ONZ, OBWE i Rady Europy. Europarlamentarzyści wyrazili swoje poparcie dla unijnych sankcji nałożonych na obrót towarami i technologiami z anektowanym terytorium.

„Europarlament wyraża swoje zaniepokojenie zakrojoną na szeroką skalę militaryzacją półwyspu, która stwarza zagrożenie dla regionalnego i europejskiego bezpieczeństwa” – czytamy w rezolucji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej