RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Były szef WSI w ogniu pytań TVP Info. Kto go szkolił w Moskwie – KGB czy GRU?

Najnowsze

Popularne

– W Polsce jest zagrożona demokracja – stwierdził w Sejmie Marek Dukaczewski, były szef WSI, szkolony w okresie PRL w Moskwie przez sowieckie służby GRU, obecnie FSB(wcześniej KGB). Komunistyczny wojskowy nie spodziewał się, że ze strony reporterów TVP Info – Ziemowita Piasta Kossakowskiego i Łukasza Sitka z redakcji programu „Minęła 20” – padną niewygodne pytania m.in o jego moskiewskie kursy i esbeckie emerytury, których tak zaciekle broni.

Cenckiewicz: generał Dukaczewski kazał przerwać operację weryfikacyjną kursantów GRU

– Gen. Marek Dukaczewski gdy został szefem Wojskowych Służb Informacyjnych, kazał przerwać operację weryfikacyjną o kryptonimie „Gwiazda”, dlatego...

zobacz więcej

Dukaczewski najpierw zapytany został przez Łukasza Sitka z „Minęła 20”, czy z jego życiorysem nie wstyd mu przychodzić do polskiego parlamentu, zwłaszcza w takiej sprawie jak obrona przywilejów emerytalnych byłych pracowników Służby Bezpieczeństwa, którzy znęcali się nad działaczami „Solidarności”.

Sitek wspomniał tu m.in. Krzysztofa Wyszkowskiego, niezłomnego opozycjonistę z Trójmiasta, który pobiera świadczenia emerytalne w wysokości zaledwie 1,4 tys zł. Były szef WSI stwierdził na to, że „nie ma się czego wstydzić i że jest dumny z wszystkiego, co zrobił”.

– Nie jest mi wstyd, że biorę pieniądze. Nie wstydzę się tego, co robiłem, dlatego że swoim życiem zaświadczyłem, że zasługuję nie tylko na miano dobrego patrioty – dodał Dukaczewski. Komunistyczna kariera Dukaczewskiego

Marek Dukaczewski w głębokim PRL-u działał w Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, a potem zapisał się do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Następnie został oficerem wywiadu wojskowego PRL i III RP. Pracował w Zarządzie II Sztabu Generalnego WP i w WSI. W latach 80. XX w. brał udział w operacjach wywiadowczych w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. W sierpniu 1989 r. uczestniczył w kursach GRU w Moskwie. I o te kursy zapytali na korytarzu sejmowym Ziemowit Kossakowski i Łukasz Sitek z redakcji programu „Minęła 20”.

– Kto szkolił Marka Dukaczewskiego w Moskwie, oficerowie GRU czy oficerowie KGB? – próbowali ustalić reporterzy TVP Info.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej