Nieziemska rocznica. 60 lat temu ZSRR wystrzelił „Sputnika”

60 lat temu na okołoziemskiej orbicie pojawił się pierwszy sztuczny satelita. Wystrzelenie urządzenia radzieckiej produkcji dało początek nowej erze podboju kosmosu.

Spaliła paszport, zostawiła dzieci i uciekła do USA. Skandal z córką Stalina

Gdy jej ojciec przeprowadzał masowe czystki i aresztowania, ona opływała w luksusy, o jakich obywatele komunistycznego imperium nie mogli nawet...

zobacz więcej

Związek Radziecki sześc dekad temu umieścił nad Ziemią pierwszego sztucznego satelitę o kryptonimie Sputnik 1. Urządzenie o średnicy zaledwie 58 centymetrów przemierzało kosmos nad naszą planetą przez 92 doby, wykonując w tym czasie 1400 okrążeń wokół Ziemi. Z wyliczeń radzieckich inżynierów wynika, że przemierzył w tym czasie 70 milionów kilometrów.

Start Sputnika 1 był początkiem radziecko – amerykańskiego wyścigu kosmicznego. Zaowocowało to wystrzeleniem pierwszej pasażerskiej rakiety Wastok 1 z człowiekiem na pokładzie, do czego doszło 12 kwietnia 1961 roku. Jurij Gagarin, który jako pierwszy ziemianin mógł zobaczyć swoją planetę z kosmosu, stał się symbolem światowej kosmonautyki i radzieckim bohaterem, którego pomniki do dziś stoją w wielu miastach Rosji.

źródło:
Zobacz więcej