Dubochet, Frank i Henderson laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – za prace związane z obrazowaniem dużych cząsteczek biologicznych w rozdzielczości niemal atomowej.

Nobel z medycyny i fizjologii dla trzech naukowców z USA

Trzej naukowcy – Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young – zostali laureatami nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za...

zobacz więcej

Królewska Szwedzka Akademia Nauk doceniła ich – jak uzasadniono w środę podczas konferencji w Sztokholmie – „za prace nad metodą mikroskopii krioelektronowej, pozwalającej na określanie w wysokiej rozdzielczości struktury biocząsteczek w roztworach”.

Osiągnięcia noblistów zarówno uprościły obrazowanie biocząsteczek, jak i poprawiły możliwości z tym związane.

– Ta metoda przeniosła biochemię do nowej ery – powiedział przedstawiciel Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauki podczas wręczania nagrody pieniężnej w wysokości ponad 1 miliona dolarów. Komitet noblowski oświadczył, że dzięki nowej metodzie będzie możliwe pogłębienie wiedzy na temat chemii organicznej, a także farmaceutyki.

Praca nagrodzonych naukowców umożliwiła oglądanie w ogromnym powiększeniu, w trójwymiarze, złożonych struktur białek. Dzięki nim w ostatnich latach udało się uzyskać obrazy struktur przeróżnych cząstek: od białek, które powodują oporność na antybiotyki, albo które zawiadują rytmem dobowym – po powierzchnię wirusa Zika.

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii jest trzecią nagrodą ogłoszoną w tym tygodniu. Wcześniej przyznano Nobla w dziedzinie medycyny i fizyki.

źródło:

Zobacz więcej